Finał Brave Kids w Przemyślu [Duża galeria zdjęć]

5 lipca 2015

Na scenie Zamku Kazimierzowskiego odbył się finał projektu Brave Kids. Przed przemyską publicznością wspólnie zaprezentowały się dzieci z pięciu krajów świata : Gruzji, Indii, Iranu, Polski i Rumunii.

Od 20 czerwca do 2 lipca w ramach projektu Brave Kids u przemyskich rodzin gościły dzieci z Gruzji, Indii, Iranu i Rumunii. Przez dwa tygodnie dzieci z pięciu krajów świata uczestniczyły w warsztatach artystycznych przygotowując spektakl nawiązujący do ich kultury, który mogliśmy obejrzeć podczas czwartkowego finału na scenie Zamku Kazimierzowskiego.

Zaraz po przyjeździe dzieci zaprezentowały przygotowany wcześniej na tę okazję specjalny pokaz, w którym przedstawiły elementy tradycji z krajów, z których pochodzą. Dziewczęta z grupy indyjskiej odtańczyły fascynujący, starożytny taniec Bharatanatyam. Członkowie grupy rumuńskiej pokazali tradycyjny taniec pochodzący z regionu Oltenia. Dzieci z Iranu przedstawiły symboliczną sztukę opowiadającą o walce światła i ciemności, zaś grupa z Gruzji porwała publiczność energicznym i pełnym gracji ludycznym tańcem.

Przedstawienie powstało w zawrotnym tempie. Liderzy grup podkreślali, że dzieci są wyjątkowo uzdolnione i komunikatywne i jeszcze nigdy nie pracowało im się z taką łatwością. Wszyscy bardzo zaangażowali się w ten projekt: rodziny goszczące, wolontariusze i mieszkańcy Przemyśla, którzy niezwykle ciepło przyjęli odważne dzieci – mówi Magdalena Pardel, koordynatorka projektu Brave Kids w Przemyślu.

Podczas przemyskiego finału dzieci połączyły siły i zachwyciły publiczność barwnym i pomysłowym spektaklem-fuzją elementów europejskich i azjatyckich kultur. – Polskie dzieci, z którymi Brave Kids mieszkały podczas pobytu w Przemyślu z żalem żegnają swoich nowych kolegów. Dzieciaki bardzo się zżyły i nie jest im łatwo się rozstawać. To prawdziwa lekcja tolerancji i akceptacji w praktyce – opowiada Małgorzata Sielska – jedna z koordynatorek rodzin goszczących w Przemyślu.

Zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder podziękował organizatorowi projektu Fundacji Wymiany Kulturowej to TU to TAM, rodzinom goszczącym dzieci oraz młodym wykonawcom.

Brave Kids pochodzą z różnych kultur i tradycji, ale dla wszystkich odważnych dzieci działalność artystyczna, to szansa na tworzenie lepszej rzeczywistości i samodzielne kształtowanie własnej przyszłości.

Projekt Brave Kids jest po to, by wzmocnić w dzieciach przekonanie, że sztuka i rozwijanie talentu dają im wiele nowych możliwości i otwierają przed nimi świat. Poza tym spotkania z innymi artystami i poznawanie czegoś nowego motywują, inspirują i dają dzieciom mnóstwo radości. Zachęcam wszystkich przemyślan do udziału w projekcie – zyskacie bezcenne wspomnienia! – dodaje Magdalena Pardel.

Projekt odbywał się równolegle także we Wrocławiu, w Warszawie, Wałbrzychu oraz Puszczykowie koło Poznania. Po dwóch tygodniach wszystkie Brave Kids spotkają się teraz w Zagórzu Śląskim koło Wałbrzycha, gdzie będą przygotowywać wielki spektakl finałowy, który odbędzie się 10 lipca na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Anna Fortuna

[Not a valid template]