Finał akcji, w wyniku której przemyskie muzeum pozyskało obraz „Widok z Dubrownika” Mariana Strońskiego

1 listopada 2016

W miniony czwartek, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się finał akcji „Widok z Dubrownika – pomóż Muzeum kupić obraz!”. Podczas wernisażu wręczono nagrody ofiarodawcom, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Dwoje pracowników z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, historyk sztuki Katarzyna Winiarska z działu Sztuki, Rzemiosła i Etnografii oraz Tomir Mazur z działu Edukacji, Promocji i Wystaw, to inicjatorzy projektu „Widok z Dubrownika – pomóż Muzeum kupić obraz”. W akcję przeprowadzoną za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl włączyło się 80 osób z wielu zakątków Polski, a także jedna osoba z Niemiec. Dzięki nim po 55 dniach akcji udało się uzbierać kwotę 7 855 zł, z czego 7 tys. to koszt pozyskania obrazu. Przemyskie Muzeum jako pierwsze muzeum państwowe w Polsce skorzystało z napisania takiego projektu.

img_9444

 

W czwartek, 27 października odbył się wernisaż oraz uroczysta gala wręczenia nagród, tym bez których akcja ta nie zakończyłaby się sukcesem. Zaproszeni goście obejrzeli i wysłuchali prezentację Katarzyny Winiarskiej, która opowiedziała o twórczości Mariana Strońskiego i związku artysty z Przemyślem. To również ona wraz z wnuczką M.Strońskiego odsłoniła nabyty obraz.

Dziękuję państwu za okazaną tak wielką hojność i serce. Gdy w 1909 r. Kazimierz Osiński i inni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk podejmowali decyzję o tym, że w Przemyślu powstanie muzeum, to właśnie na hojności mieszczan, mieszkańców Przemyśla, ale też okolicznych ziem powstały zbiory Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Państwo jesteście wspaniałymi kontynuatorami tego dzieła i tego sposobu wspierania i obejmowania mecenatem dziedzictwa narodowego, dziedzictwa naszej ziemi. To wszystko co stworzył Stroński jest właśnie dziedzictwem naszej ziemi, tym bardziej, że część jego twórczości pozostała tutaj w Przemyślu. Muzeum stara się teraz odtworzyć tą kolekcję kupując kolejne obrazy. Jesteśmy mu to winni jako przemyślanie – mówił podczas wernisażu Jan Jarosz dyrektor MNZP.

Wspierający akcję są symbolicznymi współwłaścicielami tego obrazu, który na stałe trafi teraz na wystawę M.Strońskiego w Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Cieszymy się, że wszystko się udało, że mogliśmy część tych osób, które nas wsparły poznać. Zaskoczyło mnie, że bardzo często mówi się, że kultura, to kobieta, a połowa dzisiejszych wspierających, którzy odbierali nagrodę, to mężczyźni. Co pokazuje, że mężczyźni też chodzą do kin, teatrów, galerii, muzeów i wspierają kulturę – mówi Tomir Mazur. Z nadwyżki uzyskanej w akcji zrealizowany zostanie film dokumentalny poświęcony M.Strońskiemu, przed tym jednak jego autorzy chcą dotrzeć do osób, które znały za życia Mariana Strońskiego aby dowiedzieć jakim był człowiekiem. Niebawem też ogłoszony zostanie casting na młodego i dojrzałego artystę.

Podczas wernisażu oprócz wnuczki przemyskiego artysty obecny był także spowinowacony z rodziną Andrzej Stroński, którego Marian Stroński był ojcem chrzestnym. Będąc jeszcze dzieckiem bywałem w odwiedzinach u Mariana Strońskiego, który malował mój portret. Widziałem wówczas jak robił ryciny, wycinał w materiałach, a później odbijał, była to dla mnie wtedy jako 10 -letniego chłopca abstrakcja. Ale zastanowiło mnie to i jakoś zapadło w pamięć – mówi Andrzej Stroński – Uważam, że bardzo dobrze się stało, że muzeum zorganizowało taką akcję, która stała się dalekonośna, chociaż bałem się, że się nie uda.

Pracownia Mariana Strońskiego w Warszawie spłonęła w 1939 r. Przemyskie Muzeum stara się uratować to co zostało, kupuje jego prace, pamiątki, korespondencje, akcesoria artystyczne. W roku 2015 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości tego artysty. „Widok z Dubrownika” to obraz, który został namalowany podczas podróży Strońskiego na Półwysep Bałkański w 1924 r.