Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” zawita do Kina „Centrum” w Przemyślu

3 września 2018

Kino „Centrum” w Przemyślu zaprasza na Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

W kinie „Centrum” w Przemyślu w dniach 5-6 września będzie można zobaczyć sześć niezwykłych filmów przybliżających wiedzę z czym osoby z niepełnosprawnością zmagają się w rzeczywistości. Jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja.  Filmy zostaną pokazane jednocześnie w 17 polskich miastach w ramach 15. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który odbywa się w tym czasie w  Koszalinie. Wstęp wolny!

Program projekcji w Przemyślu:

5.09 –  godz. 10.00-11.50
godz. 10:00 “Wszechwidzący” (The All Seeing Blind), reż. Nuri Cihan Özdoğan, Turcja 2017, (fabularny) – Złoto Saddama, zdobycz z wojny w Iraku, ukryte w bawełnie, jest szmuglowane do Turcji. Przemytnicy chcąc zapobiec kradzieży powiedzieli niewidomym robotnikom, że oczyszczają bawełnę z kamieni. Nie wiedzą, że wśród robotników jest ktoś, kto widzi.
godz.10:25 “Niebo bez gwiazd” (A Sky Without Stars), reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Polska, 2018, (dokumentalny) – Historia o niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co  syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.
godz.11: 25 “The Unlimited House of Krip”, reż. Garry Robson, Jane Farley, Wielka Brytania, (dokumentalny) – Film pokazuje ekstrawagancki świat  tańca vogue z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy pokazu zaprosili osoby niesłyszące do prezentacji tańca vogue podczas House of Suarez Vogue Ball w Liverpoolu.  Podtrzymywane są tradycje międzynarodowych domów mody, a jednocześnie prezentowane są zupełnie nowe i wyjątkowe możliwości wprowadzając do pokazów język migowy. Członkowie Unlimited House of Krip prezentują swoje doświadczenia i możliwości od prób do wyjścia na wybieg.

6:09, godz. 10:00-12:20
godz.10:00 “W czyimś łóżku” (The Beds of Others), reż. Jonay Garcia, Hiszpania 2018, (fabularny) – Laura jest seksualną asystentką wspomagającą osoby z dysfunkcjami. Marco, jej partner, nie akceptuje jej zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.
godz. 10:20 „Janka”, reż. Adela Kaczmarek, Polska 2018, (dokumentalny) – „Janka” to intymny portret Janiny Ochojskiej- szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami z dzieciństwa, zdjęcia z animacją i archiwaliami 16 mm. We wczesnym dzieciństwie bohaterka zachorowała na polio. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem, ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.
godz.11:15 “Podróż do cudotwórcy”  (Journey to the Miracle Man), reż. Lisa Vipola, Fabian Wigren, Dania 2018, (dokumentalny) – Z nadzieją ale i z wątpliwościami Fabian i Lisa wyruszają w podróż, która zmieni ich spojrzenie na świat. W małej wiosce  Abadiânia w Brazylii mieszka Jan od Boga, jeden z najlepszych uzdrowicieli na świecie. Lisa i Fabian mają coś wspólnego, obydwoje cierpią na przewlekłe i nieuleczalne choroby. Fabian od dziecka choruje na reumatyzm. U Lisy w wieku 20 lat zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jest zmęczona akceptowaniem swojej choroby i pragnie zmiany. Kiedy nawiązuje kontakt z kobietą, która organizuje wycieczki do cudotwórcy, dostrzega możliwość całkowitego uleczenia. Fabian nie jest przekonany, ale daje się namówić. Pytaniem jest czy cudotwórca jest wybawcą wszystkich, którzy go odwiedzili i czy trzeba wierzyć by zostać uleczonym?

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” odbędzie się po raz piętnasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Twórcy festiwalu pragną animować przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. Prezentują artystów niepełnosprawnych, ich dokonania, sukcesy i talenty.
Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu. (http://www.integracjatyija.pl/pl/