„Esej w zakresie stosunków międzynarodowych” PWSW rozstrzygnięty

29 kwietnia 2015

Nagrodzono laureatów VIII edycji konkursu na „Esej w zakresie stosunków międzynarodowych” zorganizowanego przez PWSW w Przemyślu. Do konkursy zgłoszono 91 prac.

Instytut Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu już po raz VIII zorganizował konkurs na „Esej w zakresie stosunków międzynarodowych”. Tym razem do konkursu zgłoszono 91 prac uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego. Do wyboru był z trzech tematów :

1. Konsekwencje procesów globalizacyjnych dla współczesnego świata.

2. Zagrożenia współczesnego fundamentalizmu religijnego.

3.Wpływ procesów polityczno-ekonomicznych na bezpieczeństwo europejskie.

Komisja konkursowa oceniła poziom nadesłanych prac jako bardzo wysoki i wyrównany. Wyłoniono czterech laureatów oraz przyznano sześć wyróżnień :

I miejsce Katarzyna Kraska z klasy IV „A” Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu,

II miejsce ex aequo Dominika Gajewska z kl. I „H” IV LO w Rzeszowie oraz Justyna Chodorowska z kl. II B ZSEiO w Przemyślu,

III miejsce Izabela Krubnik z kl. I „i” IV LO w Rzeszowie;

Wyróżnienie otrzymali : Agnieszka Furmaniak Biłgoraj, Kamil Marników Dąbrowa Tarnowska, Natalia Mazur Biłgoraj, Agata Ordon Stalowa Wola, Sylwia Paluch Biłgoraj, Joanna Stec

Eseje lauretów umieszczono pod adresem www.ism.pwsw.pl , a zwycięska praca zostanie opublikowana w czasopiśmie wydawanym przez Koło Naukowe Młodych Dyplomatów „Polityka Globalna”.

Konkurs jest formą popularyzacji wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu politologii i stosunków międzynarodowych. Umożliwia młodzieży udział w debacie o problemach współczesnego świata, o wojnie i pokoju, o prawach człowieka, globalizacji, instytucjonalizacji itd.