Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. O tym trzeba pamiętać

7 lipca 2017

Patriotyczny Przemyśl i Młodzież Wszechpolska Oddział Przemyśl zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Upamiętnienie dnia 11 lipca, czyli obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej rozpocznie msza święta w dniu 9 lipca o godz. 10 w Kościele oo. Karmelitów. Po niej wyruszy Marsz Ciszy, który przejdzie na Cmentarz Wojskowy, pod Krzyż Wołyński. Tam zostaną złożone kwiaty, zapalone znicze i odmówiona zostanie modlitwa w intencji bestialsko pomordowanych przez nacjonalistyczne ukraińskie bandy z oun-upa.

W dniu 11 lipca, o godz. 16 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się wykład dr. hab. Andrzeja Zapałowskiego, który przedstawi temat „działalność upa na Podkarpaciu”. O godz. 21, w Rynku, przy Schodach Rycerskich Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „X D.O.K.” zaprezentują widowisko słowno-muzyczne „Wieczornica Wołyńska”.
W ramach obchodów obejrzeć można dwie wystawy. W dniach 3-20 lipca „Polacy – Ukraińcy 1943 – 1945 Antypolska akcja w dokumentach ukraińskich” – biuro poselskie Wojciecha Bakuna ul. Piłsudskiego oraz 7-14 lipca „Wołyń 1943 Wołają z grobów których nie ma” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Historia Kresów z lat 1943 – 45 pozostawiła bolesne rany w sercach Polaków, jak i również wśród „sprawiedliwych Ukraińców”, którzy ryzykując życie własne i swoich rodzin pomagali Polakom. Miejmy to szczególnie na uwadze, gdyż wielu mylnie (często nieświadomie) oskarża o wszystkie wspólne doznane krzywdy Tych właśnie sprawiedliwych, dla których życie ludzkie było bezcenne. W ciszy i modlitwie wspomnijmy Ofiary – Kresowiaków, Wołyniaków, Polaków i Ukraińców, którzy doznali mnóstwo bólu i cierpienia poprzez ludobójczą zbrodnie dokonaną przez nacjonalistyczne ukraińskie formacje oun-upa. Chora ideologia doprowadziła do rozlewu niewinnej krwi dzieci, kobiet i starców. – mówią organizatorzy obchodów.