Dorota Miśkiewicz na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu [Galeria zdjęć]

26 listopada 2017

W dniu 23 listopada, na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbył się koncert Doroty Miśkiewicz.

Album PIANO.PL Doroty Miśkiewicz to audiowizualne nagranie koncertu, który odbył się 16 maja 2016 roku w warszawskim Teatrze Muzycznym „Roma”. Jest on hołdem złożonym polskiej pianistyce. Ukazał się 28 października 2016 roku. Utwory wykonywane na płycie należą do kanonu polskich piosenek. Przybrały formę duetów wokalistki z wybitnymi polskimi pianistami różnych pokoleń. Wystąpiło wtedy 13 pianistów, wykonując bardziej lub mniej znane piosenki, zaaranżowane na jazzowo przez każdego z gości. W części płyty wystąpił również zespół smyczkowy Atom String Quartet. Aranżacja utworów należała do swobodnej interpretacji gości. Album uzyskał nominację do nagrody Fryderyk 2017. Po premierze projekt PIANO.PL kontynuowany jest w wersji kameralnej. Dorota Miśkiewicz prezentuje koncert z towarzyszeniem trojga pianistów reprezentujących trzy muzyczne pokolenia oraz kwartetu smyczkowego.

W Przemyślu na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz wystąpili: Bogdan Hołownia, Marcin Wasilewski, Piotr Orzechowski oraz Atom String Quartet. Skład zespołu jest kameralny, ale stopień złożoności poszczególnych utworów i szerokie wykorzystanie smyczków sprawiają wrażenie uczestniczenia zespołu o wiele bardziej rozbudowanego.  Dorota Miśkiewicz swoją skromnością i doborem piosenek staje się mistrzynią drugiego planu pozostawiając wiele przestrzeni dla głównego bohatera koncertu czyli fortepianu.

Na muzyczny wieczór na Zamku Kazimierzowskim złożyły się – podobnie jak na płytę – piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty Miśkiewicz, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawione zostały pianistom. Niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów. Jedne i drugie zachwycają czemu wyraz dała przemyska publiczność. Oklaskom w trakcie koncertu i zachwytom po nim nie było końca.

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka i Taniec – Interwencje 2017.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

no images were found