Doroczną Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego otrzymali twórcy Wioski Fantasy

15 lipca 2016

Twórcy Wioski Fantasy w Kuńkowcach otrzymali Doroczną Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najlepszych twórców kultury.

Twórcy Wioski Fantasy w Kuńkowcach, która jest projektem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Przemyskiej, otrzymali Doroczną Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego. Wnioskodawcą nagrody był starosta przemyski Jan Pączek.

Nagrody w kategoriach twórczość artystyczna, upowszechnianie i ochrona kultury wręczono podczas uroczystej gali w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Brązowe medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” trafiły do 3 artystów z Podkarpacia związanych ze sztuką teatralną. W kategoriach indywidualnych nagrody otrzymało : 8 osób za całokształt działalności, a 7 osób za szczególne osiągnięcia. W kategorii zbiorowej zarząd województwa przyznał 11 nagród – w tym 3 za całokształt pracy oraz 8 za szczególne osiągnięcia. Listy gratulacyjne otrzymali też stypendyści marszałka.

W tym roku wpłynęło łącznie 68 wniosków z czego 49 dotyczyło zgłoszeń indywidualnych, a 19 zbiorowych.

Budowa Wioski Fantasy, stylizowanej na średniowieczną osadę rozpoczęła się w 2010 roku. To miejsce, gdzie młodzi ludzie pogłębiają swoją wiedzę historyczno – literacką i rozwijają wyobraźnię. W osadzie organizowane są warsztaty i zajęcia tematyczne, a także spotkania z pisarzami (głównie z nurtu fantasy) oraz koncerty muzyczne i widowiska teatralne, nawiązujące przede wszystkim do dawnej obrzędowości.

Wioska Fantasy służy także jako naturalna scenografia do filmów. Wioska spełnia istotną rolę integrującą lokalną społeczność i przyciągającą rzesze zwiedzających z kraju i zagranicy.