Dom Polski we Lwowie – wciąż nieuregulowana własność działki

12 grudnia 2014

Na jakim etapie jest sprawa Domu Polskiego we Lwowie ? Budynek przekazano rok temu jednak do dnia dzisiejszego nie uregulowano kwestii własności działki. Sprawę tą poruszył poseł Piotr Tomański.

W grudniu ubiegłego roku przekazano budynek we Lwowie mający zostać centrum polskiej kultury. Jednak do dnia dzisiejszego nie uregulowano spraw własności działki, a bez tego nie można rozpocząć remontu.

Kwestię Domu Polskiego we Lwowie poruszył poseł Piotr Tomański podczas spotkania Polsko – Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnikiem Ukrainy w Polsce.

Pragnę zapewnić, że Ukraina jak najbardziej popiera idee dobrosąsiedztwa i stara się zagwarantować jak najszersze możliwości dla wszechstronnego rozwoju polskiej mniejszości narodowej zapewnił ambasador Andrij Deszczycia.

Procedury przekazania działki trwają tak długo ponieważ przyległa działka należy do Ministerstwa Obrony Ukrainy. Obecnie trwają międzyresortowe uzgodnienia o wydzielenie działki z własności ministerstwa. Ostateczna decyzja o przekazaniu działki Polakom mieszkającym we Lwowie zostanie podjęta przez Rząd Ukrainy po zakończeniu niezbędnych procedur prawnych.