Dom Dziennego Pobytu „Senior – Wigor” – bezpłatna alternatywa dla osób 60 + w Przemyślu

22 października 2015

W Przemyślu działa już Dom Dziennego Pobytu „Senior – Wigor”. Placówka przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 60 lat. Korzystanie z tego miejsca jest bezpłatne.

Od 22 września, przy ulicy ks. J.Popiełuszki 5 w Przemyślu działa Dom Dziennego Pobytu „Senior – Wigor”. Placówką zarządza Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Miejsce, to jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 60 lat. Pobyt w Domu „Senior – Wigor” jest całkowicie bezpłatny. Seniorzy mają tu zapewnioną opiekę od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17. W tym czasie uczestniczą oni w specjalnym programie terapii zajęciowej, który obejmuje m.in.: warsztaty plastyczne czy też kulinarne, a także zabiegi rehabilitacyjne. W Domu znajduje się też miejsce, gdzie można się zdrzemnąć. W czasie pobytu w „Senior – Wigor” zapewnione pełne wyżywienie. Dla osób, które mają problem z dotarciem do ośrodka, a później spowrotem do domu Caritas zapewnia transport.

W placówce może przebywać 30 osób, jeśli jednak będzie kilka osób więcej chętnych one również zostaną przyjęte. Zgłaszając się należy wypełnić kwestionariusz, dobrze jest również mieć skierowanie do poradni rehabilitacyjnej co pozwoli na skorzystanie z usług obecnych tam specjalistów ( ortopedów, rehabilitantów, kardiologów ).

Pomysł na Dom Dziennego Pobytu pojawił się kilka lat temu. Widzimy, że w Przemyślu jest coraz więcej osób starszych, osób, które będąc w domu nie zawsze mają właściwą opiekę i nimi właśnie jako Caritas chcemy się zająć w sposób szczególny – ksiądz Artur Janiec dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej – Chcemy aby osoby te miały poczucie, że nie są do końca samotne i że nawet w tym wieku mogą wypełnić swój czas aktywnie.

Placówkę otwarto dzięki dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach programu „Senior – Wigor” na lata 2015 -2020 oraz ze środków własnych gminy miejskiej Przemyśl. Do końca tego roku na terenie całego kraju ma powstać 100 tego typu miejsc, z czego 11 na Podkarpaciu.