Doktor Fedaczyński wybuduje pod Przemyślem „Psią Wioskę” – wesprzyj inicjatywę

19 marca 2018

Na terenie Żurawicy powstanie Psia Wioska. Pomysłodawcą jest lek. wet. Radosław Fedaczyński z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Po tym jak Centrum Adopcyjne Lecznicy „Ada” w Przemyślu zostało porównane przez warszawską pro-zwierzęcą organizację do hycli, nie poddaje się, a wręcz przeciwnie postanawia działać jeszcze prężniej. Z tej niesprawiedliwej dla nich sytuacji narodził się pomysł aby utworzyć Psią Wioskę.

Nie jest łatwo wysłuchiwać takie rzeczy na siebie, kiedy chcemy robić wszystko najlepiej, prawdziwie, bez żadnej fikcji. Nie jest problemem dla mnie znalezienia działki, postawienia trzech rozwalających się kontenerów, wrzucenia do jednego boksu 10 psów. Nie będziemy się cofać, nie będziemy tworzyć schroniska. Zadecydowałem, że zrobimy Psią Wioskę, czyli miejsce, gdzie warunki będą o wiele lepsze, jeszcze lepsze niż te które mamy tutaj w naszej Lecznicy. Stworzymy Psią Wioskę. Możemy tak zrobić jeśli tylko nam pomożecie, jeśli uwierzycie, że ta walka ma sens. To nie jest walka tylko o nas. Pozwólcie nam weterynarzom oddawać te psy do adopcji – mówi inicjator projektu lek. wet. Radosława Fedaczyńskiego z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Psia Wioska ma być takim małym psim rajem. Na działce na terenie Żurawicy zbudowanych zostanie 30 psich domków, z kanapą, ogrzewaniem i zielonym wybiegiem. Znajdzie się tam również m.in. psi plac zabaw i miejsce do tresowania. Całodobowo troszczyć się o czworonogów będzie sześcioosobowa ekipa opiekunów oraz wolontariuszy.
Wioska powstanie zgodnie z prawem, na terenie w odpowiedniej odległości od zabudowań. Każde zwierzę wyjęte przez nas z ludzkiego okrucieństwa, leczone tutaj w Lecznicy później w Psiej Wiosce będzie przygotowywane do tego żeby znaleźć w pełni kochający, bezpieczny dom. – mówi lek. wet. Jakub Kotowicz.

W Psiej Wiosce będzie obowiązywać 5 najważniejszych zasad: wolność od głodu i pragnienia, wolność od urazów psychicznych i bólu, wolność od ran i chorób, wolność od stresu, wolność do wyrażania naturalnego zachowania się. Osoby chętne mogą zgłaszać kolejne zasady. Psia Wioska ma zapewnić psiakom najlepsze standardy.
Proces skutecznej adopcji, to proces długotrwały. Jest to przede wszystkim wcześniejsze przygotowanie zwierzęcia nie tylko fizyczne, ale też behawiorystyczne. Zależy nam aby te nasze psiaki były przygotowywane do tej adopcji w warunkach do tych jak najbardziej odwzorowujących te domowe, tak aby przygotować je do tego środowiska do którego trafią, żeby je oswoić, tak aby potencjalny chętny, który przyjdzie do nas takiego psa adoptować żeby mógł się z nim zapoznać w najbardziej zbliżonych do domowych warunkach, żeby mógł zobaczyć jak ten pies w domu reaguje. To pomysł, który będzie ewenementem na skalę Polski i Europy. – dodaje J.Kotowicz.

Inwestycja jest bardzo kosztowna dlatego podzielona zostanie na poszczególne etapy. Oficjalna zbiórka na pomagam.pl: https://pomagam.pl/psiawioska