Do Przemyśla przyjedzie Krzesimir Dębski – znany kompozytor filmowy. Zapraszamy do udziału w spotkaniu

2 marca 2017

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Krzesimirem Dębskim, kompozytorem, skrzypkiem jazzowym, dyrygentem, aranżerem i producentem muzycznym, autorem książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”. Skomponował muzykę m.in. do takich filmów jak „Kingsajz” czy „Ogniem i mieczem”.

Krzesimir Dębski, to kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako muzyk jazzowy jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). Według amerykańskiego magazynu „Down Beat” – jeden z 10 najlepszych skrzypków jazzowych na świecie (1985). W latach 80. ograniczył jednak działalność koncertową poświęcając się poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował koncerty na niemal wszystkie instrumenty, 2 symfonie, 2 balety, oratorium, operę, musicale i wiele utworów kameralnych.

Tworzy również muzykę teatralną i eksperymentalną. Największą sławę przyniosła mu jednak muzyka filmowa, skomponował muzykę do 58 filmów fabularnych m.in.: „Medium”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara baśń”, a także do filmu wojennego „Bitwa Warszawska 1920” i muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych.

Krzesimir Dębski jest autorem książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”. Muzyk przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków, w tym dziadkowie K.Dębskiego. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców muzyka, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.
Spotkanie odbędzie się w dniu 13 marca br., o godz. 18.00, PBP, ul. Grodzka 8, Sala wielofunkcyjna.