Do Polski na nieważnych paszportach. Dotarli do Korczowej

18 lutego 2017

19 obywateli Mołdawii podstępem próbowało przekroczyć granicę polsko – ukraińską. Zatrzymani zostali przez funkcjonariuszy straży granicznej.

W środę 15 lutego, na przejście graniczne w Korczowej, dwoma busami przyjechało 19 obywateli Mołdawii. Cudzoziemcy funkcjonariuszom SG do kontroli granicznej przedstawili tzw. paszporty tymczasowe, wydawane w konsulatach w przypadku utraty dokumentu podróży i umożliwiające legalny powrót do kraju. W paszportach tymczasowych nie ma informacji o wcześniejszych przekraczaniach granicy.

Funkcjonariusze z Grupy ds. Cudzoziemców Placówki SG w Korczowej ustalili, że dokumenty zostały wyłudzone, gdyż Mołdawianie przeterminowali swój pobyt na terenie Unii Europejskiej. Dalsze wyjaśnienia złożone przez Mołdawian potwierdziły, że pracowali na czarno na terenie Niemiec. Aby unikać odpowiedzialności karnej za przeterminowany pobyt zniszczyli stare paszporty i wyrobili sobie nowe dokumenty podróży.

Cudzoziemcy otrzymali mandaty karne oraz decyzje zobowiązujące ich do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres 1 roku.