Dlaczego Prezydent Przemyśla nie może wjeżdżać na Ukrainę? Znamy już więcej informacji

18 stycznia 2017

MSZ wyjaśnia jaki jest powód wydania zakazu wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. Jak podaje PAP zakaz ten obejmuje okres pięciu lat i podyktowany jest szkodzącą działalnością na rzecz Ukrainy Roberta Chomy.

W dniu wczorajszym prezydent Przemyśla Robert Choma wybrał się do Lwowa, na zaproszenie Konsula Generalnego RP, na spotkanie opłatkowe. Na miejsce jednak nie dotarł, bo już na granicy Ukraińskiej został zawrócony.

Po półgodzinnym wyjaśnianiu sytuacji zostałem poinformowany, że 29 grudnia 2016 r. urząd bezpieczeństwa Ukrainy wydał postanowienie, które uniemożliwia mi wjazd na teren tego państwa – mówił Robert Choma – Pierwszy raz spotyka mnie taka sytuacja. Byłem całkowicie zaskoczony. Nie znam powodów dlaczego tak się stało. Nie będę również komentować do czasu poznania przyczyn dlaczego odmówiono mi wjazdu. Mam nadzieję, że także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pomoże mi w wyjaśnieniu tej kwestii.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rzeczniczka MSZ Joanna Wajda poinformowała, że resort wyjaśnia sprawę i jest w związku z tym w kontakcie z ambasadą Ukrainy. Wiadomość o zakazie wjazdu potwierdziła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.  Według słów rzeczniczki SBU  Ołeny Hitlańskiej zakaz wjazdu dla prezydenta Przemyśla został wydany jeszcze w miesiącach letnich. Tymczasem prezydent Choma granicę polsko-ukraińską ostatni raz przekraczał 25 listopada ubiegłego roku, na co dowodem są adnotacje w jego paszporcie.

W rozmowie z PAP Hitlanska poinformował że zakaz jest podyktowany względami bezpieczeństwa Ukrainy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zakaz ten ma związek z incydentem, jaki miał miejsce podczas czerwcowej ukraińskiej procesji religijnej w Przemyślu.

Rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej Ołeh Słobodian poinformował lwowski portal Zaxid.net, że Robert Choma ma zakaz wjazdu na Ukrainę na okres pięciu lat.