Czy Twierdza Przemyśl trafi na listę Pomników Historii? Tak obiecał wicepremier

3 września 2018

Twierdza Przemyśl już niebawem może zostać wpisana na listę Pomników Historii. Obecnie jest wśród nich już m.in. Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie.

Lista Pomników Historii obejmuje ponad 90 obiektów. Jest szansa, że jeszcze w tym roku wśród nich pojawi się także Twierdza Przemyśl.

W 100-lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości mogę także powiedzieć, że najprawdopodobniej uda się wpisać twierdzę przemyską na listę Pomników Historii – powiedział podczas wizyty w Przemyślu wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Na liście Pomników Historii jest m.in. Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie czy też Zespół Klasztorny oo. Bernardynów w Leżajsku.
Gdy przejmowaliśmy władzę, mieliśmy ponad 60 Pomników Historii. Na 100-lecie odzyskania niepodległości planowaliśmy dobicie do 100. A teraz okazuje się, że będziemy mieli 105. Tak piękne i wartościowe są w Polsce miejsca i instytucje, które są godne upamiętnienia i wśród nich jest także Twierdza Przemyśl. – dodał Gliński.

Pomnik Historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.

Anna Fortuna