Czy lider przemyskiej Platformy Wojciech Błachowicz zrezygnuje z mandatu radnego?

21 października 2016

Jakie było wsparcie województwa i kraju dla naszego miasta w ciągu ostatnich dwóch lat oraz jakie inwestycje udało się zrealizować w tym okresie ? Wojciech Błachowicz rozważa rezygnację z funkcji radnego, nim jednak to zrobi chce uzyskać sprawozdanie z efektu pracy samorządu od początku jego kadencji, bo jak twierdzi w mieście nie dzieje się nic.

Zastanawiam się czy kontynuować pracę radnego, w najbliższym czasie podejmę decyzję. Jednak nim to zrobię chcę pozyskać informacje po 2 latach kadencji w zakresie zrealizowanych inwestycji oraz chciałbym również wiedzieć jakie było wsparcie województwa dla naszego miastam, które było tak szumnie deklarowane oraz wsparcie rządowe. Chciałbym również wiedzieć jaki jest efekt mojej pracy jako radnego w ciągu 2 lat – mówił podczas środowej sesji RM radny PO Wojciech Błachowicz. Uważa on, że rada nie robi prawie nic, a władza miasta nie realizuje żadnych inwestycji ani też nie ma pomysłu na przyszłość Przemyśla, zajmuje się jedynie administrowaniem.

Wystąpienie W.Błachowicza poparł radny SLD Ryszard Kulej, nie jest tak źle kolego Wojciechu, będzie jeszcze cieplej. Stwierdził on, że rada zajmuje się sprawami 3 rzędu. Sam proponuje aby nawiązać współpracę z sejmikiem wojewódzkim i sięgnąć po ostatnie pieniądze unijne, na które miasto zasługuje.

Zdaniem radnego Adama Łozińskiego, to polityka państwa Polskiego poprzez realizowanie strategii wielkich metropolii wykluczyła Przemyśl by mógł być beneficjentem. Marszałek nawet gdyby chciał nas wesprzeć nie może, zabrania mu to strategia UE Europa 2020.

Do pojawiających się podczas obrad zarzutów próbował odnieść się poseł Andrzej Matusiewicz, wiemy doskonale, że największe środki do pozyskania nie są w państwie, ale w samorządzie wojewódzkim. Rzeszów dostaje najwięcej, bo tak wynika z ustawy. W tej chwili stolica Podkarpacia dostanie 400 mln zł na obwodnicę wokół miasta – takiej nie posiada żadne polskie miasto, spore środki trafią również na drogi do powiatu lubaczowskiego. W Przemyślu zaś zostanie wybudowana droga z miasta do Malhowic, gdzie w przyszłości powstanie polsko-ukraińskie przejście graniczne. Jeśli nasze miasto chce pozyskiwać środki finansowe może to zrobić sięgając do programów rządowych czy ministerstw, jednak będą to kwoty wystarczające np. na budowę sali koncertowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych.

Bardzo dużo zależy od włodarza miasta, od jego ułożenia również z władzami wojewódzkimi i kraju – argumentował W.Błachowicz – Trzeba mieć dobry projekt, plan, ale tego tutaj na tej sali nie widzę. Państwo zajmujecie się też bardzo potrzebnymi rzeczami, upamiętnieniami, uroczystościami, składaniem kwiatów. Dlatego być może nie macie czasu na to co jest ważne dla tego miasta. Rzeszów ma się czym pochwalić, ale prezydent Ferenc dogada się z każdym żeby sprowadzić środki dla swojego miasta. Radny podkreślił, że ideą PO było by jak najwięcej władzy przekazać do samorządu, w przypadku PiS jest odwrotnie.

Anna Fortuna