Ćwiczenia przeciwpożarowe na przejściu granicznym w Medyce [Galeria Zdjęć]

18 czerwca 2015

Funkcjonariusze Służby Celnej wraz ze strażakami rozpoczęli trzydniowe ćwiczenia mające sprawdzić i udoskonalić ich współpracę na wypadek pożaru, w którym nastąpiłoby narażenie na promieniowanie jonizujące. Część praktyczną ćwiczeń przeprowadzono na terenie kolejowego przejścia granicznego w Medyce, przy skanerze RTG.

Podczas wczorajszych ćwiczeń funkcjonariusze Służby Celnej, którzy na co dzień obsługują skaner do prześwietlania wagonów kolejowych na terenie przejścia granicznego w Medyce, sprawdzili w praktyce zachowanie podczas pożaru oraz współpracę w takim przypadku ze strażakami, Służbą Ochrony Kolei oraz PKP Energetyka.

Przećwiczono użycie sprzętu gaśniczego, namiotu dekontaminacyjnego, kurtyny wodnej, wymieniono doświadczenia z pozostałymi służbami w zakresie procedur postępowania. Sprzęt gaśniczy przetestował także dyrektor Izby Celnej w Przemyślu podinsp. Waldemar Chaba.

Ćwiczenia zorganizowała Izba Celna w Przemyślu, do wzięcia udziału w nich zaproszono przedstawicieli izb celnych zlokalizowanych na wschodniej ścianie granicy naszego kraju (tj. Olsztyna, Białegostoku, Białej Podlaskiej).

W kolejnych dniach ćwiczeń odbędzie się spotkanie na przejściu granicznym w Krościenku oraz wizyta w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Przemyślu. Nastąpi także wymiana doświadczeń z realizacji zagadnień z zakresu ochrony radiologicznej, BHP, zagadnień przeciwpożarowych oraz sytuacji kryzysowych.

Skaner kolejowy marki Rapiscan działa od roku 2011 i został uruchomiony jako pierwsze tego rodzaju urządzenie w Polsce. Wykorzystywany jest wyłącznie do rewidowania składów towarowych. Dzięki niemu można szczegółowo przejrzeć takie materiały jak np. węgiel, drewno, rudę.

W 2014 r. urządzenie, to przeskanowało prawie 35 tys. wagonów kolejowych (ponad tysiąc pociągów), a w tym roku na chwilę obecną jest to ponad 26 tys. wagonów.

Anna Fortuna

[Not a valid template]