Coraz więcej wiadomo w sprawie klasztornej furty.

9 kwietnia 2021

Coraz więcej informacji pojawia się w kontrowersyjnej sprawie planowanego wyburzenia fragmentu muru klasztoru benedektynek na Zasaniu.

Przypomnijmy: stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla poinformowało o wycięciu dorodnej lipy przy wejściu na teren klasztoru i planach wyburzenia zabytkowej furty. Wywołało to oburzenie miłośników zabytków w Przemyślu, skupiających się na różnych grupach facebookowych. Charakterystyczny mur ma 400 lat, choć został przemurowany i wzmocniony w XX wieku. O informacje ws. planowanych wyburzeń FRP zwróciło się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z naszych ustaleń wynika, że budowa zjazdu na teren klasztoru odbędzie się zgodnie z prawem. Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu, w którym ZDM potwierdza legalność planowanej inwestycji na ulicy Krasińskiego. W tej sprawie odbyła się komisja organizacji ruchu, a sprawa została zaakceptowana przez Prezydenta Miasta Przemyśla.

Pojawiają się spekulacje, że do wycięcia planowane są lipy rosnące wzdłuż muru. Pogłoski o usuwaniu zieleni na Krasińskiego  idą w parze z coraz większą społeczną krytyką tzw. betonozy czyli zjawiska zabetonowywania przestrzeni publicznej przez władze samorządowe polskich miast.