Wszystko o karcie EKUZ

26 kwietnia 2021

Zagraniczne wyjazdy zawsze wiążą się z mniejszym lub większym ryzykiem. W końcu choroby zdarzają się w najmniej odpowiednich sytuacjach. Warto więc przed wyruszeniem w podróż zadbać o ochronę zdrowia i wyrobić kartę EKUZ. W tym tekście opowiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Cała procedura jest bardzo prosta i co najważniejsze bezpłatna. Wystarczy, że zgłosisz się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania, i złożysz stosowny wniosek. Pismo możesz dostarczyć też pocztą tradycyjną lub elektroniczną, faksem lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na platformie ePUAP. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak aplikować o kartę EKUZ: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/jak-uzyskac-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego/10.html.

Do czego służy karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który gwarantuje jego posiadaczowi możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej poza krajem jego zamieszkania. Oznacza to, że mając kartę, możesz udać się do publicznej placówki w innym kraju i uzyskać pomoc medyczną. Pamiętaj tylko, że zakres ochrony karty EKUZ obejmuje jedynie publiczne ośrodki zdrowia.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Zgodnie z nazwą, karta EKUZ obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Mając w portfelu dokument, możesz leczyć się więc w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jakich usług nie sfinansujesz kartą EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ogólnodostępna, ale ma o wiele mniejszy zakres ochrony niż polisy turystyczne. W ramach EKUZ nie możesz liczyć na finansowanie:

  • planowanych zabiegów,
  • pomocy medycznej w prywatnych placówkach,
  • zabiegów, które nie stanowią konieczności,
  • transportu medycznego do kraju,
  • OC,
  • odkodowania za odwołany lub opóźniony lot,
  • ratownictwa,
  • transportu zwłok.

Jak w praktyce działa EKUZ?

Jeśli podczas zagranicznego wyjazdu uległeś kontuzji lub zachorowałeś, powinieneś zastosować się do trzech kroków, które poniżej opisaliśmy.

  1. Sprawdź, które placówki Twojej okolicy mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Niestety w wielu kurortach turystycznych może być ciężko z publicznymi ośrodkami zdrowia, więc przygotuj się na dłuższą podróż.
  2. Pamiętaj o tym, by zabrać ze sobą dowód osobisty oraz kartę EKUZ. Dzięki tym dokumentom lekarz i personel medyczny będzie mógł szybko zweryfikować, czy rzeczywiście jesteś uprawniony do otrzymania darmowej pomocy lekarskiej.
  3. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do leczenia w krajach członkowskich UE, ale łączą się z tym również pewne obowiązki. Najważniejszy to konieczność pokrycia części kosztów, wynikających z wizyty u lekarza, w krajach takich jak np. Francja. Weź to pod uwagę i bądź przygotowany finansowo na tego typu wydatek.

Chcesz kompleksowej ochrony? Stwórz pakiet ochronny

Jeśli zależy Ci na naprawdę kompleksowej ochronie, powinieneś zaopatrzyć się zarówno w kartę EKUZ, jak i ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu będziesz przygotowany na niemal każdą okoliczność, a finansowe konsekwencje zdarzeń, które mogą Ci się przytrafić, nie będą aż tak dotkliwe. Znajdź idealną polisę turystyczną w serwisie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/0.html.

 

Materiał zewnętrzny