Budżet Obywatelski. Czy miasto faworyzuje niektóre z projektów?

3 października 2019

6 października mija termin oddawania głosów w Budżecie Obywatelskim na 2020 rok. Oddawać głosy można w trzech kategoriach: w kategorii pierwszej (budowa i modernizacja infrastruktury miejskiej), w kategorii drugiej ( budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej ) i trzeciej-najmniejszej- kategorii działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym,

Walka o największe pieniądze toczy się w pierwszej kategorii. W jej ramach można zrealizować zadanie do kwoty pół miliona złotych. Dlatego w tej rywalizacji bierze udział aż 13 projektów. Wśród nich znajdują się m.in. projekty budowy ścieżek rowerowych dla zjazdowców, założenia łąk kwietnych, budowy monitoringu na starówce, zakupu mobilnej sceny estradowej, a także projekty związane z remontem infrastruktury drogowej. Głosować można przez internet oraz pisemnie w Urzędzie Miasta Przemyśla.

Tymczasem do Portalu Przemyskiego, wpłynął sygnał Czytelnika, który stawia zarzut, że głosowanie w ramach BO jest, delikatnie mówiąc, nierówne. Zdaniem Czytelnika, władze miasta faworyzują dwa z projektów, umieszczając informacje na ich temat na oficjalnych fanpage’ach facebookowych POSiR-u, czyli jednostki podległej miastu. Według Czytelnika, który prosi o zachowanie anonimowości, wypacza to uczciwą rywalizację, ponieważ stwarza wrażenie, że POSiR popiera głosowanie właśnie na te konkretne projekty. Ponieważ-zauważa Czytelnik- profile facebookowe POSiR-u i stoku narciarskiego mają duże zasięgi, informacja o konkretnym projekcie dociera do większej ilości uprawnionych do głosowania aniżeli informacje o innych projektach.  

 

 

 

Rzeczywiście: na profilu fb POSiR-u istnieją dwa wpisy, które mogą zachęcać do głosowania na dwa konkretne projekty. Na profilu stoku narciarskiego, który także prowadzony jest przez POSiR, zamieszczony jest wpis zachęcający do głosowania na jeden z projektów. Zwłaszcza profil stoku narciarskiego ma duży zasięg, bo ponad 7 tysięcy lajków. 

Czytelnik zauważa, że o budżecie obywatelskim powinni decydować obywatele, a wskazywanie im przez instytucje miasta, który projekt jest dobry, zakłóca szanse innych projektów. 

Czy umieszczenie wpisów o konkretnych projektach na posirowskich fanpage’ach wpłynie na wyniki głosowania okaże się za kilka dni.

 

red