„Budujemy mosty z naszych serc” – obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Przemyślu [Galeria zdjęć]

13 maja 2015

Dzisiejsze obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się w Przemyślu pod hasłem „Budujemy mosty z naszych serc”. Akcja jest wyrazem sprzeciwu wobec łamania praw osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu.

W dniu dzisiejszym, w Przemyślu odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Oficjalne otwarcie odbyło się pod magistratem, skąd też wyruszył przemarsz ulicami Starego Miasta, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy oraz Zespół Wokalny przy V Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Hasło tegorocznych obchodów Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Przemyślu brzmiało „Budujemy mosty z naszych serc” – zielonych serc, bowiem ten kolor kojarzy się z nadzieją, stabilizacją, harmonią, wiernością. Akcja miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec łamania praw osób z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu w środowisku zamieszkania oraz w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Jest, to również manifestacja o godne życie i pełne uczestnictwo w życiu publicznym.

Udział mieszkańców miasta w przemarszu ulicami był oznaką solidarności, integracji i sympatii wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dzień Godności wywodzi się z Francji i przypada oficjalnie na 5 maja. To właśnie w tym dniu w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Jest to okazja do budzenia świadomości, przypominania o tym, że obok nas jest drugi taki sam człowiek jak my, tylko z innymi potrzebami, ale posiadający też wiele talentów i możliwości. Ponieważ niepełnosprawność intelektualna obciążona jest największym wśród innych niepełnosprawności niezrozumieniem, osoby nią dotknięte najłatwiej pozostawić na marginesie życia społecznego czy zawodowego.

Anna Fortuna

[Not a valid template]