Broń z okresu I i II wojny światowej trafiła do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej [Galeria zdjęć]

19 lipca 2017

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej wzbogaciło się o nowe eksponaty w postaci broni I i II wojennej. Wśród nich są prawdziwe perełki. Częścią z nich Muzeum pochwali się zwiedzającym już tej jesieni.

Broń do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej trafiła na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Lesku, który prowadził sprawę przeciwko trzem osobom nielegalnie ją posiadającym. Została ona im odebrana i była przechowywana jako depozyt magazynie Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W lutym br. odbyła się rozprawa w Sądzie w Lesku i na mocy postanowienia jakie wówczas zapadło broń przekazano do zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Przekazano ją tutaj ponieważ, kiedy dowiedziałem się, że ta broń znajduje się depozycie policji wystąpiłem wspólnie z dyrektorem o przekazanie nam jej. Skoro miała odbyć się rozprawa co do dalszych jej losów, to obawiałem się, że być może zostanie ona oddana Muzeum Wojska Polskiego lub zostanie zniszczona. Jako historykowi zarówno z zawodu jak i z zamiłowania szkoda mi było tego tym bardziej, że są tutaj wyjątkowe egzemplarze.- mówi dr Grzegorz Szopa kierownik działu historii MNZP.

Wśród tych pozyskanych perełek jest: ręczny karabin maszynowy wz.28 Browning używany przez Wojsko Polskie, granatnik piechoty kaliber 46 mm, pistolet VIS – w stanie prawie magazynowym – z kaburą i wyciorem, brytyjski pistolet maszynowy Sten – sprawny, niemiecki pistolet maszynowy mp40 – również sprawny, dwa sowieckie pistolety maszynowe PPSz wz.41 i wz.43, karabiny Mosin i Mauser – różne wersje, niemiecki pistolet sygnałowy, tzw. damski pistolet Walther, a także lufy i zamki.

Będzie ona eksponowana na tutejszej wystawie poświęconej II wojnie światowej. Częścią tych egzemplarzy będziemy chcieli się pochwalić już jesienią tego roku żeby zasygnalizować co nam się udało pozyskać. Myślimy, że w 2019 r., czyli w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotujemy wystawę poświęconą Przemyślowi w II wojnie światowej – ze szczególnym uwzględnieniem pozyskanych eksponatów. Mamy też kilka egzemplarzy broni I wojennej i one wzbogacą nam naszą wystawę stałą o Twierdzy Przemyśl.– dodaje dr Grzegorz Szopa.

Anna Fortuna

no images were found