„Booktalking – prezentacja książki” – konkurs Przemyskiej Biblioteki Publicznej

2 listopada 2015

Przemyska młodzież namawia swoich rówieśników do sięgania po ciekawe lektury. Uczniowie zaprezentowali ulubione książki uczestnicząc w konkursie BOOKTALKING zorganizowanym przez Przemyską Bibliotekę Publiczną.

Booktalking to prezentacja fabuły ulubionej książki, przedstawienia jej bohaterów w taki sposób by zachęcić innych do siągnięcia po tą pozycję. To reklamowanie książki ma nakłaniać do czytelnictwa. Akcja rozpowszchniona jest w krajach Europy Zachodniej, a teraz coraz częściej prowadzona jest również i w Polsce.

Konkurs pod hasłem „Booktalking – prezentacja książki” ogłosiła Przemyska Biblioteka Publiczna. Został on skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego, którzy mieli nagrać nie dłuższą niż 5 min prezentację swojej ulubionej książki. Do tej pierwszej edycji konkursu nadesłano 12 prac.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom, wykazali się kreatywnością. Każda praca wymagała pomysłu, zaangażowania. Jury oceniając je brało pod uwagę przede wszystkim formę i przekaz, ekspresję wyrażanych myśli oraz warstwę językową.

W minioną środę ogłoszono wyniki konkursu :

Grand Prix Kaja Figlarska II LO w Przemyślu prezentacja książki Erica-Emmanuela Schmitta  „Oskar i Pani Róża”

I miejsce Magdalena Łyszczarz Publiczne Gimnazjum w Orłach prezentacja książki Johna Greena  „Gwiazd naszych wina”

II miejsce Julia Szewczyk Gimnazjum w Żurawicy

III miejsce Joanna Wujec Gimnazjum Salezjańskie w Przemyślu

Klaudia Rubacha Gimnazjum w Żurawicy

Wyróżnienie : Dominika Ciżman Gimnazjum we Fredropolu

Monika Baran Gimnazjum w Krównikach.

My bibliotekarze booktalking uprawiamy praktycznie w całej swojej pracy zawodowej promując książki młodym ludziom– mówi Katarzyna Bednarz – Soja z Przemyskiej Biblioteki Publicznej – Tutaj jest to inna forma, bo robi to młodzież chwaląc się tym co czytają. Akcja ta jest też dla bibliotekarzy cenną wskazówką pokazującą jakie książki kupować do zbiorów.

Zgłoszone prace do konkursu oceniali pracownicy Przemyskiej Biblioteki Publicznej : Agata Pilawa i Anna Siciak. Nagrodę główną bon o wartości 150 zł ufundował Kazimierz Szczygielski z księgarni Epos, a nagrody książkowe Biblioteka.

Na stronie internetowej Biblioteki znajduje się zakładka „Zaproponuj do zbioru”, można w niej zgłaszać sugestie dotyczące książek jakie chcielibyśmy aby zostały zakupione.