Bomba z opóźnionym zapłonem. Problem banku PBS.

22 stycznia 2020

Po zawirowaniach w Podkarpackim Banku Spółdzielczym, który wstrzymał swoim klientom wypłaty z kont – od piątku (17.01.2020) do wtorku (21.01.2020), w oddziałach tego banku pojawili się zaniepokojeni klienci. Przed niektórymi ustawiały się kolejki nerwowo wypłacających oszczędności lub zdecydowanych na likwidację konta (np. w Domaradzu czy Dębicy). W przemyskim oddziale PBS przy ul. Mickiewicza nastroje kolejkowiczów również były minorowe, jednakże kwotę nie przekraczającą 40 tys. zł można było wypłacić od ręki.

Pieniędzy zabrakło jednakże w bankomacie, o czym informowali pojawiający się w placówce klienci – jednemu z nich udało się wypłacić zaledwie 50 złotych. Otrzymali jednak informację, że w innych bankomatach nie powinno być problemów z wypłatą środków.

W Dębicy na przykład, klienci mogli bez problemu wypłacać w banku kwoty do 5 tys. zł, bankomaty również nie odmawiały wypłat. Nadal niepewny jest los depozytów gminnych, a 34 podkarpackie samorządy w tym właśnie banku ulokowały swoje pieniądze.

Dzisiaj podkarpaccy posłowie Platformy Obywatelskiej zorganizowali w tej sprawie specjalną konferencję prasową w sejmie. Wcześniej PO żądała informacji w tej sprawie od premiera RP. Zdaniem posła Marka Rząsy dla wielu podmiotów kłopoty PBS-u to gigantyczny problem, zwłaszcza dla samorządów, których budżety są zagrożone w wyniku utraty 42 % środków.

Poseł Joanna Frydrych posunęła się do sugestii, że początek restrukturyzacji PBS-u był skoordynowany z wpłatami z budżetu państwa na konta samorządów.

Także w Przemyślu sprawa PBS-u może okazać się bombą z opóźnionym zapłonem. Nie wiadomo jakie firmy z terenu Przemyśla utracą część swych środków, ale wiadomo już, że ,,toksyczne” konto w PBS miał powiat przemyski. Dzisiaj także otrzymaliśmy informację od radnego Marcina Kowalskiego, że zwrócił się o informację w sprawie zdeponowych środków pieniężnych do prezesa Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniewa Kurosza. Według Kowalskiego PSM miała konto w Podkarpackim Banku Spółdzielczym.

sa,biw