Blues, psi funkcjonariusz przechodzi na emeryturę

17 października 2017

Czworonożny funkcjonariusz Blues przez ponad 6 lat służył w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu. Teraz przechodzi na zasłużoną emeryturę, którą spędzi w domu swojego opiekuna.

Labrador Blues trafił do służby w 2011r. Początkowo specjalizował się w tropieniu narkotyków jednak szybko okazało się, że jego domeną są papierosy. Na tym polu odniósł szereg sukcesów zawodowych, znajdując papierosy w różnych, trudno dostępnych skrytkach przerobionych samochodów czy autokarów.

Świetne wyniki Blues to niewątpliwie dobre wyszkolenie, zgrany duet ze swoim przewodnikiem, ale i dobre geny. Labrador jest jednym z trójki czworonożnego rodzeństwa, które trafiło do służby w przemyskiej  Izbie Celnej, a następnie Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu.  Rodzice psich trojaczków pracowali także w służbie, będąc niekwestionowanymi liderami w udaremnianiu przemytu papierosów.

Po odejściu ze służby Blues zamieszka ze swoim przewodnikiem.

Obecnie w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu pracuje 19 psów wyszkolonych do wykrywania wyrobów tytoniowych i narkotyków. Dzięki ich pracy w ciągu ostatnich 6 miesięcy funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 4 mln sztuk papierosów.

Już niedługo do tej drużyny dołączy kolejne owczarek belgijski i Parson Russell Terrier.  Specjalizujące się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych Koko i Lucy kończą właśnie specjalistyczne szkolenie przygotowujące je do pracy.