Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej zorganizował konkursy na swoje 25-lecie

15 maja 2016

Z okazji 25 –lecia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w dwóch szkołach patronackich Oddziału zorganizowano konkursy. Dzieci rywalizowały w konkursie plastycznym oraz z wiedzy o tej jednostce SG.

W Zespole Szkół im. Straży Granicznej w Łazach zorganizowano konkurs plastyczny na plakat z okazji 25 -lecia BiOSG, natomiast w Zespole Szkół im. Wojsk Ochrony Pograniczna w Duńkowicach konkurs z wiedzy o tej jednostce SG .

W czwartek, 12 maja wyłoniono finalistów obu konkursów. W skład konkursowego jury wchodzili: komendant BiOSG płk SG dr Piotr Patla, wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar, emerytowany funkcjonariusz BiOSG st. chor. szt. rez. Zdzisław Welszyng oraz dyrektorzy Szkół w Łazach Stanisław Kojder a w Duńkowicach Aleksander Marciak.

Do konkursu plastycznego zgłosiło się 29 uczniów, którzy swoją kreatywnością, technikami wykonania prac oraz ich kolorystyką zakończyli jury.

Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców :

I miejsce Karolina Derba z I kl.

II miejsce Angelika Zawadzka z IV kl.

III miejsce Fabian Zołotnik z I kl.

wyróżnienie Michał Wojciechowski z III kl.;

Prace nagrodzone jak i pozostałe, które wzięły udział w konkursie będzie wkrótce można zobaczyć na wystawie w Komendzie BiOSG oraz w galerii na stronie internetowej i intranetowej Bieszczadzkiego OSG.

W konkursie z wiedzy o Bieszczadzkim OSG wzięło udział 5 uczniów z Zespołu Szkół w Duńkowicach. Każdy z uczestników w obecności jury losował zestaw 2 pytań – pierwsze związane było z powstaniem BiOSG, drugie dotyczyło aktualnych informacji o jednostce. Trzecim zadanie było losowanie pagonu SG i prawidłowe nazwanie stopnia SG. Młodzież była świetnie przygotowana i aby wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka, podczas której komendant Oddziału pytał m.in.: o tekst pierwszej zwrotki nieoficjalnego hymnu SG, o zwierzę jakie widnieje na sztandarze jednostki czy też nazwy wszystkich przejść granicznym w obrębie BiOSG.

Wyniki konkursu :

I miejsce Marzena Demska z III kl. gimnazjum

II miejsc ex equo Aleksandra Błaszczyk i Dominika Szyngiera z III kl. Gimnazjum;

Główna nagroda za zajęcie I miejsca w obu konkursach, to weekendowe pobyty w jednej z placówek Bieszczadzkiego OSG, natomiast II i III miejsca zostaną nagrodzone udziałem w patrolu na zielonej granicy. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się na Rynku Starego Miasta w Przemyślu, 17 maja podczas uroczystych obchodów 25 –lecia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Wszystkie dzieci biorące udział konkursach otrzymały pamiątkowe dyplomy, a także zostaną zaproszone na Piknik Rodzinny organizowany w komendzie BiOSG w sobotę 21 maja.

Anna Fortuna

no images were found