Archeologiczne wykopaliska przechwycone w Medyce

18 lutego 2016

Cenne archeologiczne wykopaliska przechwycili celnicy na przejściu granicznym w Medyce. Przedmioty przewoził 32 -letni obywatel Ukrainy.

Na przejściu granicznym w Medyce, celnicy skierowali do szczegółowej kontroli wjeżdżający do Polski samochód typu bus, którym kierował 32 -letni obywatel Ukrainy. Kierowca zgłosił funkcjonariuszom, że przewozi jedynie 2 paczki papierosów i litr alkoholu. Celnicy w jednym z bagaży zauważyli nietypowe przedmioty, takie jak monety, pierścienie, krzyże, groty, ostrza, narzędzia rolnicze wykonane z róznych metali. Łącznie183 sztuki.

Znalezione przedmioty, to cenne znaleziska archeologiczne pochodzące z różnych epok. Kierowca tłumaczył, że przedmioty te otrzymał od znajomego z prośbą o przekazanie ich nieznanej mu bliżej osobie w Nisku.

Przeciwko 32 -letniemu Ukraińcowi wszczęto postępowanie karne skarbowe. Przedmioty po tym jak biegli ustalą ich wartość archeologiczną, wiek powstania i po zakończeniu niezbędnych procedur zostaną przekazane do muzeum, wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.