„Analiza Jaźni” wystawa artysty Grzegorza Kijanki

24 października 2014

Przemyślenia o bycie i trwaniu człowieka, to główne tematy prac Grzegorza Kijanki.  W ubiegły piątek, na Zamku Kazimierzowskim  w Przemyślu odbyło się otwarcie wystawy prac przemyślanina.

Wystawę Grzegorza Kijanki „Analiza Jaźni” można oglądać do 9 grudnia w baszcie wschodniej Zamku Kazimierzowskiego.

Rysunki Grzegorza Kijanki są ekspresyjnym notowaniem stanów emocjonalnych, opowieścią o ludzkim trwaniu na Ziemi, przemyśleniami dotyczącymi relacji między ciałem – tym co materialne, nietrwałe, zanikające –  a duchem. Realne obserwacje świata odnajdują oddźwięk w wyobraźni artysty skupionej na tematyce egzystencjalnej. W pracach tego autora znajdziemy odwołanie do surrealistycznej twórczości Jana Svankmajera. Łączy go z tym artystą świat wewnętrzny : specyficzne poczucie humoru połączone z gorzką ironią, zmuszającą do refleksji o kruchości i przemijalności ludzkiego trwania. O rzeczach tragicznych obaj mówią w sposób pół – serio, pół – żartem, opowiadają z pozycji małych, słabych, lalkowych istnień uwikłanych w wir życia.

W swoich pracach G. Kijanka odwołuje się m.in: do takich artystów jak Salvador Dali, Witkacy czy też Jan Marcin Szancer. Swoje prace, które zaskakują bogactwem faktów przeważnie wykonuje w czerni i bieli. Wykorzystuje przy tym plamy, kreski, punkty ukazując nam głębie psychologiczną zjawiska lub rysowanych postaci.

Tegoroczne wystawa nie jest pierwszą w dorobku tego artysty. Jego pracę mogli już wcześniej obejrzeć mieszkańcy Przemyśla jak i też Rzeszowa.

Helena Jacynów

Fot.  Władysław Kijanka i Leszek Matysiak