Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością

Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia mówi nawet o epidemii: na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi! Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

 Statystyki alarmują – otyłość jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Niestety problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Jak wynika ze światowych badań WHO, od lat 80-tych liczba osób borykających się z otyłością podwoiła się! Ponad połowa mężczyzn i kobiet ma nadwagę, a 23% kobiet oraz 20% mężczyzn cierpi na otyłość. W Europie nadwaga dotyczy 30-70% społeczeństwa, otyłość zaś – 10-30%.

Przyczyny

Zapominamy o spożywaniu pięciu posiłków dziennie, zastępując je wysokokalorycznymi przekąskami, pijemy zdecydowanie za mało wody i prowadzimy siedzący tryb życia – mówi Agnieszka Solarz, dietetyk Centrum Naturhouse w Przemyślu. Tymczasem 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca o ok. 30%, cukrzycy o 27%, a ryzyko raka piersi lub jelita grubego o 21-25% – podaje WHO. Ponadto ruch obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu, nadciśnienia czy depresji. Tylko ok. 35% populacji w Europie deklaruje odpowiednią ilość aktywności fizycznej, przy czym należy zauważyć, że to Panowie są bardziej aktywni fizycznie. Prawidłowo skomponowana dieta pozwala natomiast zadbać o sylwetkę, zdrowie i samopoczucie.

Konsekwencje zdrowotne

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale schorzenie, które ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży. Otyli nastolatkowie zmagają się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczną i brakiem akceptacji wśród rówieśników. Ponadto zbędne kilogramy uniemożliwiają prawidłowy rozwój młodego organizmu. Otyłość jest jednak równie groźna w przypadku dorosłych. – Zbyt wysoka waga wpływa zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu. Problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, układu pokarmowego, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprawidłowa masa ciała – przestrzega dietetyk.

Gdzie szukać wsparcia?

W celu zachęcenia Polaków do podjęcia pierwszego kroku w walce ze zbędnymi kilogramami, już po raz trzeci Centra Dietetyczne Naturhouse ruszyły z kampanią społeczną Uwaga Nadwaga. Podczas trwania akcji – do końca listopada w 250 placówkach w całej Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem. Metoda Naturhouse to prosty i przyjemny sposób na uzyskanie smukłej sylwetki. Jeśli więc borykasz się z nadmiernymi kilogramami, a stosowane do tej pory sposoby nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, wypróbuj kurację pod okiem dietetyka Naturhouse!

Naturhouse, ul. 3-go Maja 8, Przemyśl