Amerykanie gościli w Przemyślu w Bieszczadzkim Oddziale SG

29 marca 2017

28 marca w Bieszczadzkim Oddziale SG gościła amerykańska delegacja Służby Celnej i Ochrony Granic USA, której przewodniczył Kevin McAleenan p.o. Komisarz CB.

Goście zwiedzili przejście graniczne w Medyce, gdzie zapoznali się m.in. z infrastrukturą graniczną, procedurami i technologią odpraw zarówno na drogowym, pieszym jak i kolejowym przejściu granicznym. Zaprezentowano także sprzęt wykorzystywany do ochrony zielonej granicy, do badania autentyczności dokumentów oraz pomieszczenie operacyjne kierownika zmiany, gdzie obejrzano optoelektroniczne urządzenia służące do nadzoru nad granicą zewnętrzną UE.

Istotnym punktem programu był pokaz działania skanera do prześwietlania wagonów towarowych przejeżdżających przez polsko – ukraińskie przejście graniczne w Medyce. Skaner ten należy do najnowocześniejszych urządzeń na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Następnie, delegacja udała się na drogowe przejście graniczne w Korczowej, gdzie kluczowym punktem wizyty było odwiedzenie Polsko-Ukraińskiego Punktu Konsultacyjnego w Krakowcu i zapoznanie z zasadami jego funkcjonowania oraz zadaniami w aspekcie współpracy międzynarodowej. Tutaj delegację przywitał Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy gen. lejtenant Wasyl Serwatiuk.

Wizyta miała charakter roboczy, a gościom towarzyszyli: zastępca Komendanta Głównego SG płk SG Tomasz Praga oraz komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk SG Robert Rogoz.