Akcja przemyskiej młodzieży – napisz list do chorego dziecka
Grupa Problemowa ds. Promocji Młodzieżowej Rady Miasta Przemyśla II kadencji wraz z jej członkami postanowiła ogłosić międzyszkolną akcję pisania listów do ciężko chorych dzieci z całej Polski.
Czym jest Marzycielska Poczta?
Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie marzycielskapoczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, zainteresowaniach jakie posiadają oraz krótką biografię. Marzycielska Poczta wystartowała 12 października 2009 roku, jest akcją stałą, która nieustannie tętni życiem.
Kto pisze do dzieci?
Do dzieci piszą Polacy z całego świata, każdy może się włączyć do akcji. Oprócz indywidualnych osób piszą całe klasy, szkoły, rozmaite grupy wolontariuszy czy przedstawiciele Polonii. Prostota, niewielki koszt, a jednak duże znaczenie takiej pomocy – to wszystko jest często doceniane przez uczestników naszej akcji. Biorą w niej udział również znane osoby, gwiazdy muzyki, sportu, filmu, a nawet politycy, własnoręcznie wypisując kartki do dzieci, przekazując imienne autografy czy wspaniałe gadżety. Wiele osób po odwiedzeniu Marzycielskiej Poczty decyduje się na napisanie listu lub kartki do dziecka. Dlatego przekazanie informacji o akcji – nawet jednej osobie – ma wielkie znaczenie.
Do akcji pisania listów może się włączyć każdy indywidualnie bądź grupowo!
Dla nas ludzi młodych takie akcje jak ta są niezwykle ważne. W dzisiejszych czasach brakuje kontaktu z drugim człowiekiem za pomocą formy listowej. Era komputerów, internetu wyeliminowała już taką formę komunikacji.
Jakie znaczenie mają dla chorych dzieci listy i kartki?
Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają. Często od rodziców dzieci słyszymy, że nie spodziewali się, iż korespondencja sprawi tak dużo radości ich pociechom – więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent. Wiele dzieci większość swojego czasu spędza w domach i szpitalach, a Marzycielska Poczta pozwala im rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu.
W Przemyślu do akcji pisania listów w szkołach zaangażowały się następujące osoby:
– Katarzyna Kraska- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu (dawny Ekonomik);
– Monika Mróz- Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy nr 3 im Kazimierza Wielkiego w Przemyślu;
– Jakub Zabawski –II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu;
Akcja została ogłoszona w kilku klasach w szkole. Zainteresowanie było duże, to świadczy o tym że nie jesteśmy pokoleniem straconym lubimy pomagać. Uważam ,że takie akcje powinny być przeprowadzane częściej ponieważ sprawia to dużą radość chorym dzieciom, jest to dla nich mobilizacja do walki z przeciwnościami jakie niesie ze sobą choroba – Monika Mróz.
Razem z przewodniczącą II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu Aleksandrą Kazienko zaproponowałem klasie 1 f (medialnej) udział w akcji „Marzycielska Poczta”. Zaangażowanie było duże, a akcja wzbudziła zainteresowanie wśród uczniów tej klasy jak i u przewodniczącej szkoły, która pomogła mi nagłośnić sprawę. Mam nadzieję, że napisane przez nas listy wywołają uśmiech na twarzy każdego wybranego przez nas dziecka – Jakub Zabawski.
Pomysł jest niezwykle prosty. Zdrowe dzieci piszą listy do chorych,przekazując w nich życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, mobilizują przypominając ,że nie można się poddawać ale tak naprawdę dają nadzieję na lepsze jutro. Pozwalają zapomnieć na chwilę o dręczącej chorobie i bagażu jakim zostały obarczone jeszcze małe dzieci. Dlatego postanowiłam zapoczątkować akcję „Marzycielska Poczta” w innych szkołach, chciałam żeby lekarstwo jakim jest „słowo” dało chorym dzieciom otuchy w miesiącu, w którym stał się cud. Należy pamiętać o małych bohaterach bo pomimo swojego młodego wieku są wielcy – Katarzyna Kraska.