Koronawirus w Przemyślu?

4 marca 2020

Dzisiaj (środa, 4 marca) na Oddział Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu (przy ulicy Focha) zgłosiło się kilku pacjentów z objawami wskazującymi na możliwość zakażenia koronawirusem. Wobec wybuchu epidemii i przepełnionego chorymi oddziału, wezwani przez Sanepid i dyrekcję szpitala strażacy Państwowej Straży Pożarnej w ciągu niecałej godziny przygotowali dwa namioty szpitala polowego. Badanie jednego z umieszczonych tam pacjentów wykazało niestety objawy wskazujące na zarażenie koronawirusem!

Na szczęście były to tylko rutynowe ćwiczenia obowiązujących procedur na wypadek pojawienia się w Przemyślu przypadków zarażenia tą groźną chorobą. W rzeczywistości sytuacja zarówno w naszym mieście i na Podkarpaciu, jak i w całej Polsce (mimo pierwszego przypadku wykrycia korono-wirusa w Zielonej Górze), nie ma oczywiście nic wspólnego z epidemią koronawirusa.

Na potrzeby tych ćwiczeń służb sanitarnych i szpitalnych, strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu rozłożyli tuż obok Oddziału Zakaźnego dwa duże namioty kwatermistrzowskie i jeden niewielki do dekontaminacji. Oba namioty zostały wyposażone w łóżka polowe oraz miały wewnętrzne oświetlenie i były ogrzewane nadmuchem ze specjalnych zewnętrznych grzejników.

Oddział Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, jak zapewnia ordynator lek. med. Danuta Malcher-Bober, jest dobrze przygotowany na ewentualne przyjęcie pacjentów zarażonych tym niebezpiecznym wirusem.

Oddział jest przygotowany. Mamy specjalnie wydzielone miejsca, jest specjalna Izba przyjęć, która jest przygotowana szczególnie dla tych niebezpiecznych przypadków. Mamy opracowane w szpitalu wszystkie procedury: jak przyjmować, jak pobierać badania, gdzie wysyłać. Mieliśmy dwa przypadki obserwacji osób, które leżały na oddziale. Były to osoby, które wróciły z czerwonej strefy, i u tych osób nie potwierdzono korona-wirusa. Obecnie mamy jeden przypadek. Jest to osoba, która powróciła z Holandii i wynik badań też nie potwierdza zakażenia korono-wirusem – oznajmiła pani ordynator Portalowi Przemyskiemu.

Przypomnijmy na wszelki wypadek, że wszyscy pacjenci, którzy wrócili w okresie do 14 dni z czerwonych stref zagrożenia korona-wirusem, i mają temperaturę powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinni natychmiast zgłosić się na Oddział Zakaźny Szpitala.

(tekst i zdjęcia – jb)