50-lecie kapłaństwa Metropolity Przemyskiego arcybiskupa Józefa Michalika

19 maja 2014

W sobotę, w Archikatedrze, w Przemyślu została odprawiona msza św. w podziękowaniu za 50-lecie kapłaństwa Metropolity Przemyskiego abp Józefa Michalika. Jubileusz abp Michalika i czternastu innych duchownych wyświęconych w 1964 r w Łomży i Przemyślu połączono z dziękczynieniem za niedawną kanonizację papieży.

Z okazji swojego święta abp Michalik otrzymał list z gratulacjami od papieża Franciszka. Papież w słowach skierowanych do jubilata podkreślił jego mądrość i prostotę.

Podziękowania i życzenia metropolicie złożyli kard. Cordes, abp Gądecki, abp Jamrożek, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz przedstawiciele wspólnot młodzieżowych i mediów. Abp Michalik otrzymał jubileuszowy krzyż w kształcie laski symbolizujący oparcie i pomoc. Jubilat zwrócił się ze słowami podziękowania do wszystkich osób, z którymi był związany w czasie swej posługi. Podkreślił, że „Kapłaństwo jest wielką fascynacją mojego życia”.

Abp Józef Michalik posługę biskupią pełni od 28 lat. Przez 10 lat pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W roku 1993 został metropolitą przemyskim. Jako arcybiskup przemyski zainicjował Archidiecezjalne Dni Młodzieży, założył również Radio Przemyśl. W 2007 roku nadano mu honorowe obywatelstwo naszego miasta.

Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dążył do dobrych relacji z katolikami i chrześcijanami krajów sąsiednich – Niemiec, Ukrainy i Rosji. W roku 2005 wspólnie z przewodniczącym Episkopatu Niemiec podpisał oświadczenie o pojednaniu. W 2012 r podpisał wspólnie ze zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyrylem I pierwszy w historii wspólny dokument wzywający do pojednania polsko-rosyjskiego.

fot. Marian Gdula