5 Batalion Strzelców Podhalańskich obchodził swoje święto

9 października 2016

W miniony piątek 5 Batalion Strzelców Podhalańskich obchodził swoje święto. Podczas głównych uroczystości nastąpiło przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy.

Główne uroczystości związane ze świętem 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich odbyły się na przemyskim Rynku, gdzie kilkudziesięciu żołnierzom wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Tam też dotychczasowy dowódca podpułkownik Dariusz Czekaj, który po czterech latach teraz odchodzi do litewsko- polsko-ukraińskiej brygady w Lublinie przekazał swoje obowiązki kapitanowi, najstarszemu oficerowi ze sztabu Dariuszowi Bednarczukowi. Decyzją pułkownika Jarosława Mokrzyckiego kapitan Bednarczyk będzie dowodził batalionem do czasu wyznaczenia jego etatowego dowódcy.

Dzisiaj również dziękujemy za służbę, za zadania, które zostały zrealizowane. Podziękowaliśmy bardzo wielu żołnierzom z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich za ich wysiłek w czasie wojny i w czasie pokoju. My podhalańczycy wspieramy bardzo silnie dwie inicjatywy o charakterze wojskowym, wielonarodową brygadę litewsko – polsko – ukraińską sformułowaną w Lublinie oraz popularny, nowy twór, formację zwaną wojskami obrony terytorialnej – w nich spotkanie podhalańczyków – mówił pułkownik Jarosław Mokrzycki – Panie pułkowniku wykonał pan porządną żołnierską pracę i swoją służbą pokazał, że my podhalańczycy potrafimy. Dziękuję panu za to. Jestem pewien, że na nowym stanowisku będzie to wyglądać zupełnie tak samo.

Chcemy pokazać czym jest patriotyzm oraz miłość do ojczyzny, poszanowanie tradycji oraz narodowych wartości. Służba wojskowa wymaga wielu wyrzeczeń, poświęcenia i oddania. Żołnierze przez codzienne zmagania zapewniają bezpieczeństwo w imię wolności i sprawiedliwości. Proszę pamiętać, że żołnierze naszego batalionu są zawsze tam, gdzie trzeba wykonać ważne zadania zgodnie z mottem naszego batalionu „„Jakby co, kieby co, kany co, abo co – to my som!” – mówił podpułkownik Dariusz Czekaj – Dowodzenie batalionem, to swoisty przywilej, ale także odpowiedzialność za zdrowie i życie podwładnych. Dziś w czas mojej służby wpisać muszę pożegnanie z 5 Batalionem Strzelców Podhalańskich. Osobiście poczytuję sobie to za wielki zaszczyt, że dane mi było dowodzić tak doskonałą jednostką. Dziękuję wszystkim, którzy mają swój udział w rozwoju batalionu.

Za służbę podhalańczykom podziękował także włodarz miasta Robert Choma, z wami czujemy się bezpieczniej i z was jesteśmy dumni. Nowemu dowódcy chciałbym złożyć zapewnienie, że jesteśmy w dalszym ciągu gotowi na to by tą dobrą współpracę kontynuować, byśmy mogli jako samorząd w dalszym ciągu wspierać batalion. Wszystkim podhalańczykom, pracownikom batalionu życzę żołnierskiego szczęścia i dobrej pracy, satysfakcji z tego co robicie, z poczucia dumy, że także tu w Przemyślu możecie służyć, w Przemyślu, który w pełni zasługuje na to żeby polski mundur, polska tradycja i to co związane jest z wojskiem było jak najbardziej doceniane i na co zawsze liczymy. Liczymy na to, że Przemyśl będzie godnie kontynuował tradycje najświetniejsze garnizonu.

Anna Fortuna

no images were found