Przemyskiemu Muzeum dzięki akcji społecznej udało się zakupić obraz M. Strońskiego

9 października 2016

Dzięki zaangażowaniu 80 osób Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej udało się kupić obraz Mariana Strońskiego „Widok z Dubrownika”. Wernisaż połączony z uroczystą galą wręczenia nagród dla ofiarodawców odbędzie się 27 października.

Dwoje pracowników z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, historyk sztuki Katarzyna Winiarska z działu Sztuki, Rzemiosła i Etnografii oraz Tomir Mazur z działu Edukacji, Promocji i Wystaw, to inicjatorzy projektu „Widok z Dubrownika – pomóż Muzeum kupić obraz”. W akcję przeprowadzoną za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl włączyło się 80 osób. Dzięki nim po 55 dniach akcji udało się uzbierać kwotę 7 855 zł, z czego 7 tys. to koszt pozyskania obrazu.

Nasza akcja zakończyła się sukcesem, dziękujemy wszystkim za wsparcie! Ponieważ przekroczyliśmy kwotę zakupu dzieła, z nawiązki zrealizujemy film fabularyzowany, dokumentalny poświęcony życiu i twórczości Mariana Strońskiego – mówi Tomir Mazur – Uwaga ! Dlatego też śledźcie artykuły pojawiające się na portalu przemyskim albowiem będziemy poszukiwać młodego i dojrzałego Strońskiego. Casting ogłosimy podczas wernisażu.

Przemyskie Muzeum jest pierwszym w Polsce – państwowym muzeum – które skorzystało z napisania takiego projektu. Chcieliśmy żeby ludzie zaangażowali się w kulturę, żeby wiedzieli, że kultura też kosztuje. Chodziło też o partycypację, odpowiedzialność za coś i współudział – wyjaśnia T.Mazur – Być może zorganizujemy teraz już w innej formie jakąś akcję, do której również będziemy chcieli włączyć społeczeństwo.

Wspierający akcję są symbolicznymi współwłaścicielami tego obrazu, który na stałe trafi teraz na wystawę M.Strońskiego w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nazwiska tych którzy wspomogli zakup zostaną opublikowane w internecie i bezpośrednio pod obrazem. Będą oni mieli także dożywotni bezpłatny wstęp na tą wystawę. Dodatkowo otrzymają oni nagrody w postaci albumów, książek, które zostały wydane przez Muzeum.

Wernisaż oraz uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października, tj. czwartek o godz. 18:00 na Scenie Bunkier w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (adres: Pl. Berka Joselewicza 1).

Zaproszeni goście obejrzą i wysluchają prezentacji Katarzyny Winiarskiej – historyk sztuki opowie o twórczości Mariana Strońskiego i związku artysty z Przemyślem. Po rozdaniu nagród i krótkiej prezentacji przejdziemy do Muzeum Historii Miasta Przemyśla (adres: Rynek 9) na wystawę Mariana Strońskiego połączoną z koncertem i poczęstunkiem – do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wernisażu zaprasza Tomir Mazur.

Pracownia Mariana Strońskiego w Warszawie spłonęła w 1939 r. Przemyskie Muzeum stara się uratować to co zostało, kupuje jego prace, pamiątki, korespondencje, akcesoria artystyczne. W roku 2015 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości tego artysty. „Widok z Dubrownika” to obraz, który został namalowany podczas podróży Strońskiego na Półwysep Bałkański w 1924 r.

Fot. TVPODKARPACKA