Przyjdź do księgarni, będzie ciekawie

8 kwietnia 2019

Małe, niezależne księgarnie odchodzą w zapomnienie. Książek kupujemy coraz mniej, jeśli już decydujemy się na zakup, to najczęściej wygodnie klikając i wybierając opcję z dostawą do domu. Dla przypomnienia – Polak kupuje średnio półtorej książki rocznie, Czech czternaści. Kto jeszcze pamięta czasy, gdy do księgarni przychodziło się na pogawędki o wydawniczych nowościach i nie tylko?

Kilka lat temu księgarze z Warszawy (w której działa około 50 niezależnych księgarni i wydawać się może, że w ponad dwumilionowym mieście gwarantuje to kolejki) postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przypomnieć o sobie w ciekawy sposób – zorganizowali kilkudniowe święto księgarń z wydarzeniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. I tak od trzech lat jest już w całej Polsce, że z okazji Światowego Dnia Książki, pod koniec kwietnia odbywa się Weekend Księgarń Kameralnych.

W tym roku przemyska Kontrabanda Literacka dołączyła do grona kameralnych księgarń i od 25 do 28 kwietnia zaprasza na pierwsze tego typu wydarzenie w Przemyślu.

25.04 (czwartek) czyli Dzień Czytania Wszędzie – w tym dniu Kontrabanda Literacka zaprasza na Czytanie przy kawie – każdy, kto odwiedzi księgarnię będzie mógł napić się kawy, bo przecież kawa to nieodłączna partnerka książki.
Czytanie na wystawie – w odpowiednio zaaranżowanej witrynie księgarni będzie można przeczytać swoje ulubione książki lub wydawnicze nowości;

26.04 (piątek) „Pisarz jest to człowiek, któremu pisanie przychodzi trudniej niż wszystkim innym ludziom” (Tomasz Mann) – pod tym hasłem rozpocznie się Dzień Kaligrafii, od 10:00 do 17:00 odbywać będą się warsztaty, trwać będzie również akcja „Czytanie na wystawie”;
18:00  – Koncert „Energetyczne dźwięki dla duszy i ciała”;

27.04 (sobota) od godziny 10:00 do 12.30 trwać będą się warsztaty ceramiczne dla dzieci, od 13:00 do 15:00 warsztaty ceramiczne dla dorosłych (na warsztaty obowiązują zapisy i są płatne), w czasie trwania warsztatów odbędzie się również czytanie PRZEMYŚLanych Bajek;

28.04 (niedziela) – od godziny 14:00 warsztaty z sitodruku, na których zrobić będzie można samodzielnie nadruki na koszulkach, torbach itp. Można wyjść z torbą z ulubionym cytatem albo koszulką z fragmentem książki.