40 lat minęło [galeria zdjęć]

7 maja 2018

W Przemyślu po raz czterdziesty zagrały kapele podwórkowe. Jubileuszowy festiwal odbył się w dniach 5 i 6 maja i jak co roku zgromadził zespoły z całej Polski.

Zmagania konkursowe można było śledzić od sobotniego ranka aż do późnego popołudnia następnie miłośnicy folkloru miejskiego mogli wziąć udział w koncercie Przemyskiej Kapeli Podwórkowej „Ta joj” im. Kazimierza „Kija” Galikowskiego.

W niedzielny poranek kapele wyruszyły na przemyskie ulice i podwórka aby grać i bawić mieszkańców naszego miasta. O godz. 13 wszystkie zespoły spotkały się w rynku i tam wspólnie odśpiewały najbardziej znane podwórkowe szlagiery.
Najważniejsza część tegorocznego festiwalu zgromadziła jak zwykle nadkomplet publiczności. W sali Centrum Kulturalnego odbył się koncert finałowy, poprzedzony projekcją filmu o historii festiwalu. Film zawierał archiwalne fragmenty występów kapel, wywiady z najważniejszymi dla festiwalu osobami i wzruszył do łez wielu oglądających. Taka reakcja świadczy dobitnie o tym, jak ważna i potrzebna jest ta impreza dla mieszkańców miasta.

Po projekcji filmu nastąpiło ogłoszenie wyników. Jury w składzie: Przewodnicząca – Bożena Lewandowska, Dariusz Baszak, Jerzy Dynia i Roman Kryst postanowiło przyznać 5 równorzędnych wyróżnień dla:
Kapeli Tońko z Dynowa
Kapeli Znad Baryczy z Odolanowa
Mieleckiej Kapeli Podwórkowej
Kapeli Podwórkowej Cianto z Rzeszowa
Kapeli Spod Dębu z Piotrkowa Trybunalskiego
oraz nagrody:
III nagrodę Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej
II nagrodę dla Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny
I nagrodę da kapeli Śląskie Bajery z Ornontowic.
Oraz nagrodę specjalną za piosenkę o Przemyślu dla Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki- Leszczyny.

Jury z zadowoleniem stwierdziło, że poziom wykonawczy większości tegorocznych prezentacji był wysoki a wynika to z faktu, że wiele kapel prezentuje własne, niepowtarzalne i rozpoznawalne brzmienie. Najważniejszym zdaniem jakie zawierał protokół jury było końcowe stwierdzenie o potrzebie kontynuacji Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu, czego sobie i Państwu życzę!
Agnieszka Marcińczak

no images were found