40 lat minęło [galeria zdjęć]

07/05/2018
588 Views

W Przemyślu po raz czterdziesty zagrały kapele podwórkowe. Jubileuszowy festiwal odbył się w dniach 5 i 6 maja i jak co roku zgromadził zespoły z całej Polski.


Zmagania konkursowe można było śledzić od sobotniego ranka aż do późnego popołudnia następnie miłośnicy folkloru miejskiego mogli wziąć udział w koncercie Przemyskiej Kapeli Podwórkowej „Ta joj” im. Kazimierza „Kija” Galikowskiego.

W niedzielny poranek kapele wyruszyły na przemyskie ulice i podwórka aby grać i bawić mieszkańców naszego miasta. O godz. 13 wszystkie zespoły spotkały się w rynku i tam wspólnie odśpiewały najbardziej znane podwórkowe szlagiery.
Najważniejsza część tegorocznego festiwalu zgromadziła jak zwykle nadkomplet publiczności. W sali Centrum Kulturalnego odbył się koncert finałowy, poprzedzony projekcją filmu o historii festiwalu. Film zawierał archiwalne fragmenty występów kapel, wywiady z najważniejszymi dla festiwalu osobami i wzruszył do łez wielu oglądających. Taka reakcja świadczy dobitnie o tym, jak ważna i potrzebna jest ta impreza dla mieszkańców miasta.

Po projekcji filmu nastąpiło ogłoszenie wyników. Jury w składzie: Przewodnicząca – Bożena Lewandowska, Dariusz Baszak, Jerzy Dynia i Roman Kryst postanowiło przyznać 5 równorzędnych wyróżnień dla:
Kapeli Tońko z Dynowa
Kapeli Znad Baryczy z Odolanowa
Mieleckiej Kapeli Podwórkowej
Kapeli Podwórkowej Cianto z Rzeszowa
Kapeli Spod Dębu z Piotrkowa Trybunalskiego
oraz nagrody:
III nagrodę Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej
II nagrodę dla Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny
I nagrodę da kapeli Śląskie Bajery z Ornontowic.
Oraz nagrodę specjalną za piosenkę o Przemyślu dla Kapeli z Naszego Miasteczka z Czerwionki- Leszczyny.

Jury z zadowoleniem stwierdziło, że poziom wykonawczy większości tegorocznych prezentacji był wysoki a wynika to z faktu, że wiele kapel prezentuje własne, niepowtarzalne i rozpoznawalne brzmienie. Najważniejszym zdaniem jakie zawierał protokół jury było końcowe stwierdzenie o potrzebie kontynuacji Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu, czego sobie i Państwu życzę!
Agnieszka Marcińczak


Inne wiadomości

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy
Przemyśl
727 views
Przemyśl
727 views

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy

af - 20/05/2018

Dzięki programowi rządowemu Miasto przebuduje dalszą część ulicy Wysockiego. Modernizacji miała zostać poddana również ulica Bielskiego, jednak ze względu na…

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019
Przemyśl
270 views
Przemyśl
270 views

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019

af - 20/05/2018

Na budżet obywatelski w 2019 r. miasto Przemyśl przeznaczy ponad 1 milion złotych. Będzie to kwota większa niż ta przeznaczona…

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu
Przemyśl
484 views
Przemyśl
484 views

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu

af - 20/05/2018

W ramach rządowego programu wsparcia dla małych i średnich miast, mali i średni przedsiębiorcy z Przemyśla mogą się starać na…