30 kilogramów środków ochrony roślin zatrzymano w Korczowej

7 lutego 2015

Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano 30 kg środków ochrony roślin. Nielegalny towar znaleziono w autobusie.

W nocy 2/3 lutego, na przejściu granicznym w Korczowej skontrolowano autobus relacji Iwano-Frankiwsk – Warszawa. W jednym z bagaży celnicy znaleźli 7 kg środka o nazwie Mospilan. Do jego własności przyznał się kierowca autobusu, który jak twierdził wiózł je dla rodziny w celach wykorzystania ich w gospodarstwie rolnym.

Kolejne 2 kg środków ochrony roślin znaleźli celnicy 4 lutego. Tym razem pasażer autobusu nie potrafił wytłumaczyć skąd środki tez znalazły się w jego bagażu.

Do kolejnego przechwycenia środków chemicznych doszło kilka godzin później. Obywatel Ukrainy w swoim samochodzie przewoził 43 opakowania (250g każde) preparatu Actara. Preparaty miały trafić do Polski, do znajomego sadownika.

W czwartek, do szczegółowej kontroli granicznej skierowano samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. W trakcie sprawdzania pojazdu celnicy znaleźli niezgłoszone do odprawy środki ochrony roślin, łącznie ponad 10 kg. Kierowca tłumaczył, że został poproszony przez swojego pracodawcę będącego sadownikiem o przywóz takich środków.

Służba Celna wszczęła przeciwko sprawcom postępowanie karne skarbowe.