25 -latek przemycał żywe raki

18 października 2018

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej udaremnili przemyt 94 żywych, chronionych raków.

W nocy 12/13 października br., na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej wjechał osobowy volkswagen na ukraińskich numerach rejestracyjnych, którym podróżowała czteroosobowa rodzina. Funkcjonariusze przeprowadzając rewizję pojazdu, w jednym z bagaży znaleźli plastikową skrzynię, w której były żywe raki, objęte gatunkową ochroną częściową na podstawie ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia Ministra Środowiska ws. ochrony gatunkowej zwierząt.

Legalny transport skorupiaków  przez granicę mógłby nastąpić tylko pod warunkiem posiadania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

25- letni pasażer, który nie zgłosił zwierząt do kontroli i nie posiadał wymaganych prawem dokumentów został przekazany funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, którzy prowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie.

Zatrzymane raki zostały przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie funkcjonuje przygraniczny ośrodek kwarantanny i przetrzymywania nielegalnie wwiezionych i skonfiskowanych na granicy zwierząt.