25 lat przemyskiej „Szaszkiewiczówki”

20 listopada 2016

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im.Markiana Szaszkiewicza w Przemyślu obchodził jubileusz 25 -lecia wznowienia swojej działalności.

W dniu 4 listopada br. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu obchodził jubileusz 25-lecia wznowienia swojej działalności. Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo w archikatedrze greckokatolickiej pod przewodnictwem Abp Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego.

Część oficjalna obchodów odbyła się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego, gdzie dyrektor Piotr Pipka przybliżył historię szkoły, wspominając początki placówki oraz dziękując za współpracę i wsparcie licznym instytucjom i osobom prywatnym. Podkreślano, jak wielką rolę odgrywa szkoła, w której kultywuje się tradycje i pielęgnuje język ojczysty, w tolerancji i współdziałaniu ze społecznością lokalną. Srebrny jubileusz szkoły był okazją do podsumowań, gratulacji, podziękowań i nagród. W gronie odznaczonych przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy medalem „Vidminnyk oswity” w tłumaczeniu „Zasłużony dla oświaty” znaleźli się: Marek Kondziołka, Elżbieta Tarnawska, Piotr Pilch, Daria Kołacz i Maria Ficak. Byli dyrektorzy placówki Julian Bak i Maria Tucka zostali odznaczeni przez Narodową Akademię Nauk Pedagogicznych Ukrainy medalem „Hryhorij Skovoroda”.

Po części oficjalnej zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły. Gromkimi brawami nagradzane były występy zespołu tanecznego „Arkan”, zespołu instrumentów ludowych 'Wesołe Bandurki” i „Sopiłka” oraz grupy wokalnej „Dobry Czas”.