20-lecie drogowego przejścia granicznego w Korczowej

24 stycznia 2018

Drogowe przejście graniczne w Korczowej ma 20 lat. Komendanci placówki SG w Korczowej, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej i innych służb działających na terenie przejścia granicznego w Korczowej podsumowali działalność tego miejsca.

W trakcie spotkania, które odbyło się 19 stycznia rozmawiano o realiach służby w przejściu od czasu jego otwarcia po dzień dzisiejszy. Podczas obchodu po terenie przejścia szczególną uwagę zwrócono na nowo wybudowaną platformę na autostradzie A4, gdzie w przyszłości będzie dokonywana kontrola graniczna.

Drogowe przejście graniczne w Korczowej zostało otwarte w dniu 3 stycznia 1998r. przez Prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Ukrainy Leonida Kuczmę. W pierwszym etapie uruchomiono odprawę samochodów osobowych do 3,5 tony oraz autokarów. W 2000 r. rozpoczęto odprawę ruchu towarowego. Przejście zapewnia kompleksową obsługę ruchu osobowego i towarowego wraz z odprawą zwierząt, artykułów rolno-spożywczych, towarów niebezpiecznych i odpadów. Przeprowadzane są tu kontrole: graniczna, celno-skarbowa, weterynaryjna, fitosanitarna, sanitarna, IJHARS.

Położenie w ciągu najdłuższej autostrady w Polsce(A4) o długości 672,75 km prowadzącej z zachodu na wschód przez południową Polskę sprawia, że w przejściu tym odprawiana jest największa liczba pojazdów jakie przekraczają granicą z Ukrainą na podkarpaciu w strefie działania Bieszczadzkiego Oddziału SG. W roku 2017, drogowe przejście graniczne w Korczowej przekroczyło 3 846 147 mln osób oraz 1 294 137 środków transportu. Jest to to jedyne przejście graniczne w Polsce położone na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej przy autostradzie.

Po realizacji kompleksowej rozbudowy planowanie jest rozdzielnie ruchu. Samochody osobowe i autokary będą odprawiane w terminalach autostradowych, a samochody ciężarowej w obrębie obecnie funkcjonującej infrastruktury.