100 lat temu w Przemyślu zlikwidowano I, II, III Brygadę Legionów Polskich
Z okazji 100.rocznicy Likwidacji I,II, III Brygady Legionów Polskich w Przemyślu 25 października 1917 r. w Archiwum Państwowym w Przemyślu otwarto wystawę autorską Leszka Mariana Włodka.
Jednym z punktów obchodów 100.rocznicy Likwidacji I, II, III Brygady Polskich Legionów Polskich w Przemyślu była sesja naukowa oraz otwarcie wystawy „Dowódcy i Żołnierze Legionów Polskich w Przemyślu w świetle dokumentów i literatury” autorstwa Leszka Mariana Włodka w Archiwum Państwowym w Przemyślu.
Legiony – to słowo ma w tradycji polskiej znaczenie szczególne, to pamięć dramatycznych losów, krwi przelanej za Ojczyznę, zwycięzc i zawiedzionych nadziei. Legiony stały się ważnym fragmentem dziedzictwa narodowego. Ostatnią formacją w naszych dziejach były Legiony Polskie, zwane również „Legionami Józefa Piłsudskiego”. Nasza wystawa ma charakter szczególny, bo upamiętnia wydarzenie tragiczne, likwidację I, II, III Brygady Legionów Polskich w Przemyślu. – powiedziała Anna Nowak, dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu.
Podczas spotkania w Archiwum prezes TPN Waldemar Wiglusz wręczył Leszkowi Włodkowi dyplom honorowego członka Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Leszek Włodek jest członkiem naszego Towarzystwa ponad pół wieku. Z naszej inicjatywy kilka lat temu przyznano mu Krzyż Zasługi, a w tym roku wojewoda podkarpacki wręczyła mu Medal Pro Memoria – powiedział W.Wiglusz.
Jestem żołnierzem polski walczącej, walczącej od 1939 r., praktycznie bez przerwy do chwili aresztowania w 1949 r., siedziałem w więzieniu aż do śmierci Stalina. Jeszcze w czasie wojny zostałem podporucznikiem. Już po wojnie, w wydziałach wyklętych otrzymałem stopień pułkownika. Biorę udział w utrwalaniu pamięci o tych czasach przeszłych – powiedział uhonorowany Leszek Włodek, który przez ponad 30 lat pracował w przemyskim Archiwum.
Anna Fortuna