Na nieużywanym przez 20 lat odcinku linii kolejowej odbędzie się I Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa

13/10/2016
1345 Views

W dniach 21 – 22 października na ośmiokilometrowym, nieużytkowanym przez ponad dwadzieścia lat odcinku linii kolejowej nr 102 od Malhowic w kierunku na Przemyśl odbędzie się I Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa. Akcja ma na celu oczyszczenie tego odcinka tak aby w przyszłości mógł nim przejechać pociąg w kierunku Bieszczad.


Siekierezada”, która odbędzie się na podprzemyskich torach jest odpowiedzią na podkarpackie wyzwania i bolączki kolejowe wynikające m.in. z zaplanowanych na lata 2017 – 2020 remontów i czasowych zamknięć linii kolejowych 106 (Jasło – Rzeszów) i 108 (Jasło – Nowy Zagórz). W ich kontekście realną i pożądaną alternatywą przeciwdziałającą komunikacyjnemu wykluczeniu Bieszczadów jest wznowienie tranzytowego połączenia kolejowego na trasie Zagórz – Chyrów – Przemyśl.

Ostatnie z wymienionych miast wraz z doprowadzeniem do niego autostrady A4 i coraz bardziej rychłą perspektywą dojeżdżania Pendolino staje się komunikacyjnym oknem na świat dla mieszkańców Bieszczadów i całego polsko – ukraińsko – słowackiego pogranicza. – akcentuje Jerzy Zuba, pomysłodawca i główny koordynator kampanii społecznej KochamKolej.pl.

Nadrzędnym celem naszej akcji jest reaktywacja połączeń kolejowych pomiędzy Przemyślem, Chyrowem a Zagórzem. To najkrótsza droga w Bieszczady. Póki, co na 102 – ce testujemy prototypy drezyn rowerowych, które co najwyżej mogą być uzupełnieniem kolei, ale nigdy jej substytutem – wyraźnie zastrzega Karol Gajdzik, przemyski koordynator KochamKolej.pl

W chwili obecnej za pośrednictwem witryny internetowej www.siekierezada.eu prowadzony jest nabór wolontariuszy chętnych do bezpośredniego udziału w udrażnianiu linii kolejowej nr 102. Z każdym dniem na wspomnianej stronie pojawiają się kolejne osoby, firmy i instytucje deklarujące swe wsparcie dla inicjatywy. Jej koordynatorzy dziękując za wszelkie dotychczasowe dowody sympatii i wsparcia zapraszają wszystkich zainteresowanych do kontaktów i współpracy. W całej akcji uczestniczyć będzie ok 100-150 osób. Obóz rozbity zostanie na stadionie Jawor w Nehrybce, stamtąd będą wyruszać na jeden z dwunastu odcinków. Wsparciem będą również osoby, które w dzień po zakończonej akcji, czyli w niedzielę zechcą się przejść od granicy państwa do Przemyśla tym torowiskiem i pozbierają po drodze śmieci, a worki z nimi odłożą przy przejazdach kolejowych.

Na samo zakończenie akcji planujemy zorganizować piknik na stadionie Jawor. W tym dniu przewidujemy obecność dwóch drezyn ręcznych typu “kiwajka”. Zapraszamy wszystkich do chociażby minimalnego wsparcia naszej inicjatywy – mówi Karol Gajdzik – Nie będziemy ukrywać, że zamiarem naszym jest odpalenie w przyszłym roku pociągu w kierunku Bieszczad. To jest następny kanał turystyczny, który mógłby dostarczać i posiadać funkcje przypływu turystów wokół miasta.

Organizatorzy “Siekierezady” planują również spotkanie transgraniczne z Ukrańcaimi mające utwierdzić ich, że teraz kolej aby to oni wykonali krok w kierunku wspólnej linii kolejowej.

Honorowy patronat nad akcją objęli: Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz generał broni dr Marek Tomaszycki – Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Kolejowych pasjonatów wspierają również takie instytucje, jak: Ministerstwo Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Ochrony Kolei, parlamentarzyści i służby z Polski i Ukrainy, przemyscy samorządowcy i przedsiębiorcy oraz zwykli ludzi z całego kraju.

 


Inne wiadomości

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy
Przemyśl
726 views
Przemyśl
726 views

Miasto Przemyśl przebuduje ulicę Wysockiego. Na ulicę Bielskiego nie wystarczy już jednak pieniędzy

af - 20/05/2018

Dzięki programowi rządowemu Miasto przebuduje dalszą część ulicy Wysockiego. Modernizacji miała zostać poddana również ulica Bielskiego, jednak ze względu na…

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019
Przemyśl
270 views
Przemyśl
270 views

Milion złotych na budżet obywatelski Przemyśla na rok 2019

af - 20/05/2018

Na budżet obywatelski w 2019 r. miasto Przemyśl przeznaczy ponad 1 milion złotych. Będzie to kwota większa niż ta przeznaczona…

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu
Przemyśl
483 views
Przemyśl
483 views

Przemyscy przedsiębiorcy nie wykorzystują rządowego programu

af - 20/05/2018

W ramach rządowego programu wsparcia dla małych i średnich miast, mali i średni przedsiębiorcy z Przemyśla mogą się starać na…