Zobaczyliśmy od środka jak działa Przemyskie Archiwum [Galeria zdjęć]
We wtorek, 9 czerwca każdy chętny mógł zwiedzić przemyskie Archiwum, wziąć udział w wykładach, obejrzeć wystawy czy też zobaczyć w jaki sposób przechowywane i konserwowane są dokumenty. A wszystko, to miało miejsce w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwum.
Międzynarodowy Dzień Archiwum organizowany jest od roku 2009. Ma on na celu popularyzację tego miejsca, przybliżyć społeczeństwu co to jest archiwum i czemu tak na prawdę służy.
W Dniu Archiwum, w przemyskim oddziale odbywały się wykłady, konferencje, można było zwiedzić wystawy, a także zobaczyć jak przechowuje się i konserwuje dokumenty. Dla najmłodszych zorganizowano konkurs o historii Przemyśla. I to właśnie ta grupa okazała się najcenniejszymi zwiedzającymi, albowiem, to oni właśnie są najbardziej zainteresowani, chłoną przekaz i zanoszą go domu.
O tym jak ważny jest ten dzień opowiedziała nam dyrektor Państwowego Archiwum w Przemyślu mgr Anna Nowak, która podkreślała, że tak na prawdę wiedza na temat archiwum wciąż jest znikoma w społeczeństwie, wciąż słyszę pytanie, a co wy tam robicie. Ten dzień daje nam szeroką możliwość docierania do ludzi, popularyzację, a także pokazanie czym jest archiwum i czemu służy. A z archiwum może skorzystać każdy i to nie odpłatnie.
Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest przechowywanie dokumentów, gdyż to one będą mówić o naszym istnieniu kolejnym pokoleniom. Dlatego należy zadbać aby nasza działalność przetrwała i w tym celu rozróżniać dokumenty, które mają znaczenie,a są to wszelkiego rodzaju wspomnienia, relacje z podróży, opisane fotografie, pamiętniki, a także te dokumenty dotyczące naszej edukacji oraz pracy.
Początkowe archiwa były to przewożone przez władców, sekretarzy torby z dokumentami. Zabierano je ze sobą wszędzie, w tym również na wojnę, co powodowało, że spora ich część nie miała szans na przetrwanie. Później zaczęto myśleć aby w jakiś sposób je zabezpieczać i tak o to w zamkach, w budynkach zamieszkania władców wybierano miejsca najmniej dostępne i tam składano dokumenty.
Początki przemyskiego Archiwum sięgają czasów średniowiecza. Pierwsza księga zachowana tutaj pochodzi z 1402 r,a akta z roku 1291. Znajdziemy tutaj magazyny akt wyznaniowych religii i kościołów z naszego regionu, akta miejskie, sądowe, dokumenty papieskie, królewskie (m.in.: Zygmunta III Wazy), a także dokumentację znanych rodów, takich jak : Czartoryscy, Lubomirscy, Łubieńscy, Mniszchowie, Ossolińscy, Potoccy, Ponińscy, Raczyńscy, Romerowie, Tarnawscy.
Państwowe Archiwum w Przemyślu, to akta miast : Brzozowa, Cieszanowa, Jarosławia, Jaślisk, Kańczugi, Krosna, Leżajska, Lubaczowa, Przemyśla, Sanoka, Przeworska, Radymna, Rudnika, Sieniawy, Nowego Miasta.
W archiwum nie tylko gromadzone i przechowywane są dokumenty, ale również są one konserwowane, oczyszczane przez kąpiele wodne. Dokumenty pochodzące sprzed XIX wieku są bardzo często w wiele lepszym stanie niż te późniejsze, a to za sprawą papieru ręcznie czerpanego. Późniejszy papier już przy produkcji był zakwaszany, a tym samym mniej wytrzymały.
W przemyskim Archiwum wciąż wiele dokumentów jest niezbadanych, nierozpracowanych, czekających na swoją kolej. Powiększa się baza tych skanowanych i dostępnych w formie elektronicznej.
Anna Fortuna
[Not a valid template]