Zobacz jak Przemyśl zmieniał się na przestrzeni wieków – wystawa „Zanurzyć się w Sanie” Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

5 marca 2017

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę „Zanurzyć się w Sanie”. Widoki Przemyśla od XVII do XXI wieku można oglądać do końca kwietnia.

W piątkowe południe, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się wernisaż wystawy „Zanurzyć w Sanie”. Zaprezentowane dzieła przedstawiają widoki Przemyśla od XVII do XXI w.

Do nazwy wystawy zainspirowała mnie grafika o tym samym tytule. Sam San nie jest jedynym motywem prac, ale również aranżacja. Tak jak San meandruje w naszym mieście, naszą doliną tak i zwiedzający będą meandrować po tej wystawie, wchodzić w zakamarki, odkrywać kolejne zaułki naszego miasta – mówi autorka wystawy Katarzyna Winiarska.

Wystawa ułożona jest chronologicznie. Rozpoczyna się najstarszym widokiem Przemyśla z 1617 r. Dalej przedstawione są obrazy XIX w malarzy lwowskich, przemyskich, następnie okres malarzy międzywojennych. Jak podkreśla K.Winiarska na wystawie nie mogło także zabraknąć prac Mariana Strońskiego. W dalszej kolejności mamy prace z lat 60, 70, widać na nich jak miasto się zmieniało, jak zmieniała się architektura. Później prace reportażowe. Wystawę zakończono Przemyślem, z okien artystów. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów MNZP.

Prezentowana wystawa to mnóstwo małych form, rysunków. Ponieważ to miasto z kilkuset letnią tradycją architektoniczną prosi się o to by wszyscy, którzy uwielbiają starszą architekturę, detale, ale i także całość przestrzeni mogli wyrażać to co widzą poprzez rysunek. Mnie jako malarza fascynuje tutaj ta przestrzeń, jej wpływ na światło i kolor niepowtarzalny. Dawniej uważałem, że jest to na pograniczu kiczu, ale jak tutaj przyjechałem stwierdziłem, że to nie żaden kicz, a mocno intensywne kolory, które istnieją w przyrodzie. Wszystkie te barwy towarzyszą temu miastu – powiedział zastępca dyrektora MNZP Marek Mikrut.