Znasz osobę zasłużoną, lecz niedocenioną dla Polski? Zgłoś ją do IPN

18 stycznia 2017

„I Ty możesz zgłosić swojego bohatera historii” – z taką odezwą Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zaprasza instytucje, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne do zgłaszania osób szczególnie zasłużonych dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach i wspierających pion edukacyjny IPN w jego działaniach.

Uhonorowanym można zostać także pośmiertnie i nie posiadając obywatelstwa polskiego. We wniosku wpisujemy personalia kandydata, opis jego osiągnięć i zasługi. Dołączamy również kopie dokumentów poświadczające jego zasługi. Zgłoszony kandydat musi wyrazić pisemną zgodę na zgłoszenie, którą dołączamy do wniosku. Zgłoszenia można składać do 31 marca 2017 roku.

Nagroda „Świadek Historii” w 2009 r. została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN „Kustosz pamięci narodowej. Oddział rzeszowski przystąpił do jej nadania w 2012 roku. W pierwszej edycji nagrodę otrzymali: metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk, jeden z pierwszych więźniów KL Auschwitz Stanisław Szpunar, działająca od wielu lat na rzecz upamiętnienia bohaterów i wydarzeń z lat 1939-56 prof. Janina Marciak-Kozłowska, założyciel Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Mirosław Majkowski, Franciszek Batory – brat Józefa, zamordowanego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wraz z innymi członkami IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ks. Tadeusz Pater, który działa na rzecz upamiętnienia ofiar zbrodni UPA.

W V edycji, tj. w roku 2016 nagrodę przyznano: Edwardowi Marszałkowi i Edwardowi Orłowskiemu członkom Polskiego Towarzystwa Leśnego, którzy dokumentują i dbają o upamiętnienie mogił ofiar narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem leśników; Adam Kantor inicjator powstania młodzieżowej organizacji „Orlęta” w Dębicy i niezłomny działacz niepodległościowy, Artur Szary, nauczyciel i dziennikarz, pasjonat historii realizujący ideały wychowania patriotycznego wśród młodzieży, Marcin Zieniewicz konsul RP na Ukrainie, badacz miejsc pochówków żołnierzy WP poległych w 1939 r. oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza i Marii Osińskiego w Przemyślu, najstarsza w regionie instytucja naukowa upamiętniająca historię.

Wniosek o przyznanie nagrody, oświadczenie zgody kandydata i regulamin jest dostępny na stronach IPN – www.inp.gov.pl .