Zmarł Karol Modzelewski. Legendarny opozycjonista miał związki z Przemyślem

29 kwietnia 2019

W niedzielę zmarł Karol Modzelewski – legendarny opozycjonista okresu PRL-u, więzień polityczny, dysydent a równocześnie znakomity mediewista, profesor nauk humanistycznych i członek Polskiej Akademii Nauk.

Jeszcze jako student wraz z Jackiem Kuroniem skierował w 1964 krytyczny ,,List otwarty do partii”, w którym zarzucał PZPR odejście od idei socjalizmu. Z powodu listu został usunięty z uczelni i skazany na 3,5 roku więzienia. Był także inicjatorem protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 roku. W czasach PRL spędził w więzieniu łącznie 8,5 roku.

To Modzelewski wymyślił nazwę ,,Solidarność” dla Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Był też pierwszym rzecznikiem prasowym związku. Oprócz działalności politycznej pozostawił po sobie dorobek naukowy i dużą spuściznę książkową, za którą był nagradzany m.in. literacką nagrodą Nike. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się ,,Polska Ludowa” – książka-wywiad z Modzelewskim i Andrzejem Werblanem znakomicie przybliżająca realia polityczne całego okresu PRL z punktu widzenia opozycjonisty (Modzelewski) i ówczesnego decydenta (Werblan).

Profesor Modzelewski miał, co powszechnie nie jest znane, związki z naszym miastem. Jego żona – dziennikarka i pisarka Małgorzata Goetze – dorastała w Przemyślu, uczęszczając do I LO przy ulicy Słowackiego. Modzelewski lubił Przemyśl, gdzie chętnie spotykał się ze znajomymi i młodzieżą. W 2015 na zaproszenie dyrekcji I LO i Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO Karol Modzelewski wygłosił wykład dla uczniów pt. „Barbarzyńska Europa”.

Zdjęcie wyróżniające: slowak.edu.pl