Zielona dolina Sanu

25 kwietnia 2014

Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Dyrektorem Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park WISŁOSAN zorganizowali konferencję gospodarczą, która odbyła się 24 kwietnia w Krasiczynie. Głównym punktem spotkania było podpisanie wstępnej deklaracji w sprawie powołania Klastra Energetycznego „Zielona Dolina Przemyśl” promującego miejscowe podstrefy ekonomiczne.

Projekt ten bazuje na współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, placówkami badawczo-rozwojowymi, uczelniami, instytucjami biznesowymi i administracją. Klaster ma za zadanie podnieść nowoczesność przedsiębiorstw w nim zgrupowanych oraz ich konkurencyjność.

Deklarację do jego przystąpienia podpisało 25 podmiotów, a współpracować z nimi będą dwie firmy specjalizujące się rozwojem badawczo-rozwojowym : Instytut Technologii Eksploatacji-Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu oraz lokalna firma Control Service Sp. z o.o.

Inicjatywa ta uzupełnia się z projektem Zielona Dolina Przemyśl, w ramach którego planuje się rozwój i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. Do udziału w niej zgłosiły się firmy z Niemiec :Tandem Wind Power, EN3, MTU Onsite Energy oraz Fraunhofer Institut.

Podczas spotkania Prezydent Przemyśla Robert Choma zaprezentował możliwości gospodarcze miasta, podkreślając doskonale przygotowane tereny inwestycyjne, które staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki nowej inicjatywie. Zwrócił również uwagę na wciąż poprawiającą się infrastrukturę drogową.

Konsul Honorowy Ukrainy Aleksander Baczyk poinformował o budowie centrum logistycznego będącego inwestycją spółki zagranicznej, którego budowę zaplanowano pod koniec tego roku. Wartość projektu, to około 15 mln zł.

Od lipca ma ulec zmianie pomoc publiczna dla stref ekonomicznych, na dotychczasowym poziomie pozostanie ona w 4 województwach Polski wschodniej, w tym na Podkarpaciu. Chodzi m.in.: o ulgi podatkowe dla firm inwestujących na tych terenach, co daje nadzieję, że firmy dotychczas lokujące pieniądze w strefach zachodniej Polski teraz przeniosą się na jej wschód.

fot. Rafał Porada (www.przemysl.pl)