Zawarto porozumienie o współpracy Przemyśla i kilku miast regionu

09/09/2017
1308 Views

W dniach 5-7 września br. w Krynicy-Zdroju odbyło się XXVII Forum Ekonomiczne. Podczas spotkania zawiązano wstępne nieformalne porozumienie o współpracy: Krynicy-Zdroju, Przemyśla, Rużomberku, Sárospataku i Truskawca.

Na Forum przedstawiciele władz państwowych, reprezentanci rządów państw europejskich, decydenci unijni, prezesi firm, ekonomiści i eksperci poruszali kluczowe problemy gospodarcze, polityczne i społeczne Europy.

Podczas konferencji „Europa Karpat” poświęconej współpracy między państwami i regionami karpackimi prezydent Przemyśla Robert Choma mówił między innymi o doświadczeniach i współpracy w ramach kontaktów partnerskich miasta Przemyśla z miastami innych państw regionu karpackiego.

Mamy doświadczenie, mamy dobre owoce współpracy – zwłaszcza młodzieżowej w ramach projektów europejskich wymiany młodzieży, takich jak Sokrates czy Comenius, czy współpracy w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, Programów Polska – Białoruś – Ukraina, Polska – Słowacja(…) To poczucie wspólnoty powinno w nas wzrastać i powinniśmy mieć poczucie, że jesteśmy drużyną, która może na siebie liczyć w różnych sytuacjach (…). – mówił podczas forum Robert Choma.

W Krynicy zawiązała się oddolna inicjatywa, wstępne nieformalne porozumienie o współpracy w ramach Europy Karpat: Krynicy-Zdroju, Przemyśla, Rużomberku, Sárospataku i Truskawca. Jej koordynatorem został włodarz naszego miasta.

Współpraca będzie obejmowała: kooperację o wymiarze naukowym, biznesowym i ekonomiczny, organizację konferencji z cyklu „Europa Karpat”, dyksusję na temat zasobów Karpat – roli marki Karpackiej w odniesieniu do promocji turystycznej, gospodarczej, nawiązywania kontaktów instytucjonalnych i personalnych.

W ramach Europy Karpat będą wspólnie realizowane projekty oraz zabieganie o nie, a także wzajemne wzmacnianie się.
Finałem będzie podpisanie tej umowy. Jest także szansa, że w przyszłym roku Przemyśl będzie organizatorem Europy Karpat – dodał R.Choma.

W tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy, podobnie jak w latach ubiegłych, udział wzięło w sumie około 3 tysięcy gości z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych
Wiadomości
977 views
Wiadomości
977 views

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych

af - 21/02/2018

Przemyscy radni przyjęli rezolucję, według której z niepokojem odnoszą się do informacji o pogarszaniu się jakości świadczenia usług medycznych w…

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień
Przemyśl
1949 views
Przemyśl
1949 views

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień

af - 20/02/2018

Andrea P. zadała synowi 8 ran kłutych. Od początku roku w rodzinie dochodziło do nieporozumień. Do zdarzenia doszło w sobotni…

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad
Przemyśl - okolice
1266 views
Przemyśl - okolice
1266 views

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad

af - 19/02/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę mercedesy kupione w Stanach Zjednoczonych jako odpad. Łączna wartość pojazdów to 250 tys. zł.…