Zatrzymano nielegalnych imigrantów z Syrii

25 marca 2014

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie spowodowały, że większa część obsady ukraińskiej straży granicznej została przeniesiona na wschód kraju. Oznacza to słabiej chronioną granicę polsko – ukraińską i tym samym dużo więcej pracy dla polskich pograniczników. Osłabieni czy nie, w dalszym ciągu są skuteczni. W zeszły weekend funkcjonariusze SG w Huwnikach zatrzymali sześcioro Syryjczyków, którzy nielegalnie przekroczyli naszą granicę.

Zatrzymani, to pięciu mężczyzn oraz jedna kobieta. Granicę przekraczali pieszo. Udało im się przejść pół kilometra i dotrzeć do miejscowości Sierakośce, gdzie strażnicy graniczni dokonali ich zatrzymania. Syryjczycy byli mocno osłabieni i wychłodzeni, dlatego na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe. Jeden z imigrantów został przetransportowany do szpitala w Przemyślu.

Celem gości była Europa zachodnia. Udawali się tam do swoich znajomych. Dysponowali ciepłą odzieżą i obuwiem oraz 1000 dolarów.  Syryjczycy złożyli wnioski o status uchodźców i zostali przewiezieni do środka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku. W tym roku, jest to już druga próba nielegalnego przekroczenia granicy polsko – ukraińskiej przez obywateli Syrii.