Zatrzymana szefowa szkół dla dorosłych. CBA: sprawa jest rozwojowa

12 czerwca 2019

Jak informuje dział informacyjny Centralnego Biura Antykorupcyjnego agenci biura zatrzymali bizneswoman z Kielc, która prowadziła sieć szkół dla pracujących w wielu miastach województw świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Według podkarpackich źródeł chodzi o sieć szkół policealnych-jedna z placówek funkcjonuje także w Przemyślu. Kobieta została zatrzymana z zarzutem wyłudzenia subwencji z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zatrzymania dokonała rzeszowska delegatura CBA, a postępowanie w tej sprawie prowadzone jest w Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu. Tu też kobieta usłyszała zarzuty, w tym zarzut poświadczania nieprawdy w dokumentacji przedstawianej ministerstwu.

Jak się dowiedzieliśmy badany jest także wątek bezprawnego wpływania na tok prowadzonego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Przemyślu.

Kwota ewentualnych wyłudzeń to co najmniej 75 tysięcy złotych, jednak suma osiągniętych bezprawnie korzyści może być znacznie większa. Dlatego CBA prosi o kontakt osoby mogące posiadać wiedzę w tej sprawie. Najprawdopodobniej chodzi o tzw. ,,martwe dusze” czyli fikcyjnych uczniów, którzy uczyli się tylko na papierze a pobierana była na nich subwencja z ministerstwa. Badany jest ślad składania podpisów pod listami obecności na zajęciach w których osoby realnie nie uczestniczyły.

,,Postawa osób, o których mowa może mieć znacznie dla późniejszej oceny formalno-prawnej zaistniałych z ich udziałem zdarzeń, ponieważ w prowadzonym postępowaniu należy liczyć się z kolejnymi zatrzymaniami, na co wskazuje  rozwojowy charakter śledztwa”-czytamy w komunikacie CBA. Tłumacząc to na bardziej zrozumiały język, CBA wzywa do złożenia zeznań osoby, które podpisywały się pod listami z fikcyjnych zajęć, co może wpłynąć na złagodzenie lub odstąpienie od ewentualnej kary.

 

zdj.CBA